Daria Pikulik. Fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Srebro dla Polki na zakończenie igrzysk. Ostatni start biało-czerwonych w Paryżu

Redakcja Redakcja Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Daria Pikulik zdobyła srebrny medal olimpijski w kolarstwie torowym w omnium. Był to ostatni start reprezentanta Polski w igrzyskach w Paryżu.

Paryż 2024. Daria Pikulik srebrną medalistką w omnium

Pierwsze miejsce zajęła Amerykanka Jennifer Valente, a trzecie Nowozelandka Ally Wollaston.

To dziesiąty medal, a czwarty srebrny, wywalczony przez reprezentantów Polski w Paryżu. W sumie Polacy wyjeżdżają z Paryża z 10. medalami.

Wielobój kolarski Pikulik nie zaczęła najlepiej. W pierwszej konkurencji scratch zajęła 14. lokatę. Ale w kolejnych było już znacznie lepiej. W ostatniej konkurencji omnium, czyli kolarskiego wieloboju, w wyścigu punktowym Pikulik pojechała najlepiej z całej stawki, a suma punktów ze wszystkich konkurencji pozwoliła jej stanąć na podium.

Polce sukcesu pogratulowali premier Donald Tusk i prezydent Andrzej Duda. "Daria Pikulik pojechała genialnie i ostatniego dnia igrzysk zdobyła srebro. Polskie kobiety pokazały nam, jak się walczy! 8 medali panie, 2 panowie" - napisał szef rządu na portalu X.

"Brawo! Piękny sukces dla Polski na zakończenie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu" - napisał prezydent.

Kolarka narzekała na związek, nie mieli rowerów

Smaku zwycięstwa dodaje fakt, że po wyścigu madison w kolarstwie torowym, podczas którego siostry Daria i Wiktoria Pikulik zajęły siódme miejsce, nasza reprezentantka mówiła wprost, jak wyglądało ich przygotowanie do igrzysk. Zawodnicy odpowiednie rowery mieli dostać dopiero w kwietniu, a kombinezony na dzień przed startem.

Pikulik zdobyła czwarty w historii polski medal w kolarstwie torowym, a pierwszy od 52 lat. W 1972 roku w Monachium brąz w tandemie wywalczyli Andrzej Bek i Benedykt Kocot. Łącznie polscy kolarze wszystkich specjalności mają w dorobku 12 medali olimpijskich - osiem srebrnych i cztery brązowe.

27-letnia zawodniczka, urodzona w Skarżysku-Kamiennej, w 2020 roku w Berlinie wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata właśnie w omnium, a w dorobku ma również dwa srebrne i cztery brązowe krążki mistrzostw Europy w różnych konkurencjach torowych.