Nie żyje była szefowa platformy YouTube. Susan Wojcicki zmarła w wieku 56 lat - przekazał w mediach społecznościowych szef firmy Google Sundar Pichai. Businesswoman od dłuższego czasu zmagała się z nowotworem.
Susan Wojcicki nie żyje. Szef Googla składa kondolencje
O śmierci szefowej platformy YouTube poinformował szef firmy Google Sundar Pichai. Popularna strona z materiałami wideo jest częścią amerykańskiego koncernu.
"Jestem niewiarygodnie zasmucony stratą mojej drogiej przyjaciółki Susan Wojcicki" - napisał Sundar Pichai na platformie X. Przypomniał, że kobieta już od dwóch lat brała udział w nierównej walce z nowotworem.
"Trudno wyobrazić sobie świat bez niej. Była niesamowitą osobą, liderką i przyjaciółką, która wywarła ogromny wpływ na świat. (...) Będzie nam jej bardzo brakować. Nasze myśli z jej rodziną" - czytamy w dalszej części wpisu.
To właśnie choroba nowotworowa była powodem odejścia Wojcicki z platformy YouTube w 2023 roku.
Była szefowa YouTube miała polskie korzenie
Wojcicki urodziła się w 1968 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej ojciec Stanley Wojcicki miał polskie pochodzenie, był profesorem fizyki na Uniwersytecie Stanforda; matka Esther była dziennikarką i edukatorką o rosyjsko-żydowskich korzeniach.
Dziadek Susan, Franciszek Wójcicki, był prawnikiem i posłem na Sejm Ustawodawczy w Polsce. Przed wojną należał do Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici", w czasie okupacji był urzędnikiem rządu londyńskiego, a po wojnie należał do PSL Stanisława Mikołajczyka. Babcia, Janina Wójcicka, była pracowniczką naukową Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1948 roku opuściła Polskę wraz ze swym synem, a ojcem Susan. Dziadkowi Susan nigdy nie udało się wyjechać z Polski.
Susan Wojcicki z wyróżnieniem ukończyła Uniwersytet Harvardzki. Posiadała tytuł magistra ekonomii z UC Santa Cruz oraz MBA z Uniwersytetu Kalifornijskiego. W latach 1999-2014 kierowała działem marketingu Google, a od 2014 do 2023 była dyrektorką generalną YouTube.
Google przez pierwsze pół roku swojej działalności miał siedzibę w garażu Wojcickich w Kalifornii. We wrześniu 1998 r. Susan Wojcicki wynajęła go dwóm młodym informatykom, Sergeyowi Brinowi i Larry’emu Page’owi, za 1,7 tys. dolarów miesięcznie. Wojcicki była pierwszą kierowniczką marketingu Google'a. Prowadziła m.in. takie projekty, jak Google Images, Google Books, Google Video. Jako wiceprezeska ds. reklamy i handlu była odpowiedzialna za produkty stanowiące 87 proc. przychodów firmy w 2012 roku.
MB
Fot. Susan Wojcicki. Źródło: X/Muazz
Inne tematy w dziale Kultura