na zdjęciu: turyści spacerujący po Dubrowniku w Chorwacji, zdjęcie ilustracyjne. fot. CC0
na zdjęciu: turyści spacerujący po Dubrowniku w Chorwacji, zdjęcie ilustracyjne. fot. CC0

Turyści (nie)mile widziani. Największy atut Chorwacji stał się jej przekleństwem

Redakcja Redakcja Turystyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Wygląda na to, że czasy wielkiej gościnności Chorwatów powoli mijają. Jeden z najpopularniejszych krajów w Europie pod względem turystyki ma coraz więcej kłopotów przez przyjezdnych. Lokalne media zwracają uwagę, że spora liczba gości utrudnia życie nie tylko mieszkańcom chorwackich kurortów, a oburzeni obywatele zbierają podpisy pod petycją przeciwko masowej turystyce.

Apartamenty dla turystów, dla rodaków już nie. Chorwaci cierpią przez turystykę

Chorwacka inicjatywa obywatelska Najemcy Razem uruchomiła internetową petycję, w której zażądano zlikwidowania apartamentów na wynajem w budynkach wielorodzinnych - poinformował portal Index. Jak podkreślono w petycji, apartamenty te są masowo oferowane turystom, w wyniku czego Chorwaci mierzą się z problemem braku mieszkań.

"TAK dla usunięcia apartamentów z budynków wielorodzinnych, NIE dla masowej turystyki" - zaapelowali inicjatorzy petycji. Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia argumentują, że jakość życia osób młodych, które nie mogą znaleźć mieszkania, pogarsza się z powodu dzielenia budynków na niewielkie apartamenty oferowane turystom. "Zwracamy się do wszystkich, którzy cierpią z powodu masowej turystyki i chcą zmienić nasz kraj na lepsze" - wezwali przedstawiciele ruchu Najemcy Razem. W sobotę pod petycją widniało ponad 1,1 tys. podpisów.


Turystyka dusi Chorwację coraz bardziej

Inicjatorzy tej akcji społecznej ocenili, że "przesadne dzielenie budynków na małe apartamenty jest nielegalne, narusza zagwarantowane w konstytucji prawo do spokojnego, godnego i nienaruszalnego domu rodzinnego oraz łamie szereg (innych) przepisów".

"Oczekujemy reakcji ministerstw odpowiedzialnych za turystykę, planowanie przestrzenne, mieszkalnictwo i demografię oraz wzywamy (te resorty) do jak najszybszego ujednolicenia polityki i wdrożenia konkretnych zmian. W ten sposób mieszkańcy wrócą do centrów miast, a młodzi będą mieli możliwość pozostania w kraju, gdzie wynajmowaliby lub kupowaliby mieszkania dla siebie i swojej przyszłej rodziny" - czytamy w odezwie.

"Masowa turystyka dusi chorwackie miasta i miasteczka, w których turyści - pokazując brak szacunku dla naszej kultury - wysyłają w świat wiadomość, że w Chorwacji każdy może zachowywać się, jak chce. Tacy turyści powinni być surowo karani" - podkreślili Najemcy Razem.


Paraliż komunikacyjny, korki i turyści imprezujący na drogach

Postulaty zawarte w petycji i zarzuty wobec turystów znajdują potwierdzenie także w ostatnich dniach. Chorwackie media regularnie donoszą o pojawiających się na autostradach i innych drogach korkach, szczególnie w okolicach weekendów. Najczęściej tworzą się one przed wjazdami na płatne autostrady prowadzące na południe Chorwacji, w stronę adriatyckiego wybrzeża. Przez wzmożoną turystykę cierpi więc też komunikacja i transport, paraliż dróg odbija się na życiu codziennym Chorwatów. Co więcej, turyści zachowują się coraz gorzej.

"Na autostradach w Chorwacji panuje wzmożony ruch turystów udających się w stronę Adriatyku. W związku z tym na drogach pojawił się niebezpieczny trend urządzania sobie pikników czy meczów piłkarskich" - relacjonował w telewizji Nova TV Drago Bukovczak z komendy głównej policji w Zagrzebiu.

"Na autostradach nie ma miejsc dla pieszych; (urządzanie tam pikników i meczów - red.) jest niebezpieczne i zabronione przez prawo" - przypomniał Bukovczak, zapowiadając działania policji.

Mandaty dla poruszających się po autostradzie pieszych wynoszą w Chorwacji 60 euro.

Komentując ogólną sytuację na zatłoczonych drogach w kraju, rozmówca Nova TV zaznaczył, że policjanci skupiają się na mierzeniu nadmiernej prędkości - pozostającej najczęstszą przyczyną wypadków - oraz kontroli wymaganych przerw w jeździe.

Według najnowszych danych Eurostatu Chorwacja jest najbardziej uzależnionym od turystyki krajem Unii Europejskiej, który generuje z tego sektora 11 proc. PKB. Średnia w państwach członkowskich UE wynosi 4,5 proc.

na zdjęciu: turyści spacerujący po Dubrowniku w Chorwacji, zdjęcie ilustracyjne. fot. CC0

SW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj35 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (35)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo