Ta kobieta to rakieta. Natalia Kaczmarek zdobywa brązowy medal

Redakcja Redakcja Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Natalia Kaczmarek zdobyła brązowy medal olimpijski w biegu na 400 m. To 9. medal reprezentacji Polski na igrzyskach w Paryżu, a pierwszy wywalczony w lekkoatletyce!

Natalia Kaczmarek zdobywa brązowy medal

Pierwszy raz w historii trzy zawodniczki w jednym biegu zeszły poniżej 49 sekund. Mistrzyni świata z 2023 r. Marileidy Paulino z Dominikany ustanowiła rekord olimpijski w biegu na 400 m kobiet czasem 48,17 i zdobyła złoty medal. Srebro przypadło Salwie Eid Naser z Bahrajnu z czasem 48,53.  Natalia Kaczmarek stanie trzecia na podium z brązowym medalem. Ona również przybiegła w czasie poniżej 49 sekund, 48,98.

26-letnia Kaczmarek zdobyła swój trzeci medal olimpijski. Trzy lata temu w Tokio wywalczyła złoto w sztafecie mieszanej oraz srebro w sztafecie 4x400 m. Jest drugą polską lekkoatletką, która zdobyła olimpijski medal w biegu na 400 metrów. W 1976 roku w Montrealu na tym dystansie triumfowała Irena Szewińska.

- Cieszę się, że mam medal indywidualny już z każdej wielkiej imprezy. Nie uratowałam honoru polskiej lekkiej atletyki. Było wiele dobrych występów, ale poziom jest kosmiczny. Co do sztafety - trzeba w życiu coś poświęcić - mówiła Kaczmarek dziennikarzom.

To pierwszy medal polskich lekkoatletów w Paryżu, a siódmy reprezentacji biało-czerwonych. Na łączny dorobek składają się, poza krążkiem Kaczmarek, złoto Aleksandry Mirosław we wspinaczce sportowej na czas, srebro kajakarki górskiej Klaudii Zwolińskiej w konkurencji K1 oraz brązy czwórki podwójnej wioślarzy, drużyny szpadzistek, tenisistki Igi Świątek oraz Aleksandry Kałuckiej we wspinaczce na czas.

Medale mają zapewnione także pięściarka Julia Szeremeta oraz siatkarze, którzy wystąpią w finale, więc zdobędą złoto lub srebro.

"Polskie kobiety ratują sytuację"

Z gratulacjami pospieszył natychmiast premier Donald Tusk. "Pani Natalio, ten brąz błyszczy jak szczere złoto! Polska dziękuje" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wraz z gratulacjami przypomniał, że Natalia Kaczmarek jest żołnierzem.

"Bardzo dobra wiadomość z Paryża: Natalia Kaczmarek zdobyła brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w biegu na 400 m. Brawo! Gratulujemy i dziękujemy!" - napisał prezydent Duda na platformie X.

Była premier Beata Szydło stwierdziła natomiast, że "polskie kobiety ratują sytuację", bowiem, jak zauważył jeden z dziennikarzy sportowych, 7 z medali olimpijskich zdobyły kobiety, nie mamy żadnego indywidualnego męskiego.