TVN na sprzedaż. Fot. commons.wikimedia.org
TVN na sprzedaż. Fot. commons.wikimedia.org

Warner Bros. Discovery chce sprzedać TVN. "Do transakcji może dojść szybko"

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 74
Brytyjski dziennik „Financial Times” podał w tym tygodniu, że kierownictwo amerykańskiego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery rozważa, zamiast podziału grupy, sprzedaż niektórych jej aktywów, w tym polskiej stacji TVN. Według ekspertów "do transakcji może dojść szybko". Pozostaje pytanie, kto zdecyduje się na kupno.

TVN na sprzedaż 

Jak pisał „FT”, w związku z tym, że od czasu utworzenia w 2022 roku grupy WBD jej kurs spadł o prawie 70 proc., jej dyrektor generalny David Zaslav i dyrektor finansowy Gunnar Wiedenfels rozważyli ostatnio „wszystkie opcje”, aby zatrzymać dalszy spadek. Jednak kierownictwo wyższego szczebla, które przeprowadziło szczegółową analizę konsekwencji podziału, ustaliło, że oddzielenie podupadających kanałów telewizyjnych grupy od jej działalności streamingowej i filmowej nie jest obecnie najlepszą opcją.

Źródła zaznajomione z dyskusjami wyjaśniają, że podział grupy prawdopodobnie spowodowałby pozwy ze strony zadłużonych inwestorów, jednocześnie komplikując korzystanie z treści Warnera na różnych platformach i sieciach. Inna osoba dodała, że podział był postrzegany jako „opcja nuklearna”, zastrzegając jednak, że okoliczności mogą się zmienić.


Według źródeł „FT” zamiast tego Zaslav i Wiedenfels chcą pozbyć się mniejszych aktywów i rozważają oferty sprzedaży TVN lub udziałów w biznesie gier wideo Warnera, który posiada cenne prawa do gier o Harrym Potterze.

Transakcja może być szybka 

Eksperci w rozmowie z Wirtualnymi Mediami zwracają uwagę, że do transakcji może dojść szybciej, niż mogłoby nam się wydawać.

– Jeśli szefostwo Warner Bros. Discovery (WBD) mówi o odważnych decyzjach, które trzeba podjąć, oznaczać to może tylko jedno: sytuacja jest poważna. Powodów do niepokoju jest wiele: kłopoty z telewizjami (spadająca oglądalność), zmiana generacyjna widowni, brak spodziewanych po fuzji Warnera z Discovery efektów synergii, kłopoty z planami na najbliższą przyszłość (wspólne z Disney i Foxem uruchomienie sportowego serwisu streamingowego). Ale podstawowy problem, z jakim boryka się WBD to nadmierne zadłużenie, przekraczające 4 krotność EBIDTA, co w połączeniu ze spadającymi przychodami, wysokimi i rosnącymi kosztami (inflacja!) obsługi pokaźnego długu (ponad 40 mld $) wymusza zmniejszenie długu poprzez szybką sprzedaż płynnych aktywów. TVN nie jest dla WBD kluczowym aktywem; to pozostałość po transakcji ze Scripps z 2018 r. Koncern musi nadążać za zmianą technologiczną, jaką jest streaming a nie tradycyjna telewizja i w dodatku gdzieś we wschodniej Europie – przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Robert Kwiatkowski, członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP.

Kto mógłby kupić TVN?

Jeśli znajdzie się chętny, który położy gotówkę, do transakcji może dojść szybko – dodaje. 

Pojawia się również pytanie, kto mógłby kupić stację. Tutaj Kwiatkowski mówi o "dużych graczach europejskich", np. Bertelsmann Mediaset lub "bardzo duży polski, który zyska akceptację UOKiK i położy szybko na stole odpowiednio duże pieniądze". – W wariant polski osobiście wątpię; nowe władze Orlenu nie będą szły śladami Daniela Obajtka, pozostali raczej nie udźwigną tempa, kwoty i/lub ograniczeń antymonopolowych. Oczywiście taka ewentualna transakcja ma swój ciężar polityczny, nie tylko w wariancie krajowym – dodaje jednak. 

MP

TVN na sprzedaż. Fot. commons.wikimedia.org

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj74 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (74)

Inne tematy w dziale Kultura