Protest uczniów jednej z likwidowanych w Polsce szkół. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Adam Warżawa
Protest uczniów jednej z likwidowanych w Polsce szkół. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Adam Warżawa

Nadchodzi wielka kasacja małych szkół. „Niekorzystna sytuacja demograficzna”

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
246 szkół w Polsce może zostać zlikwidowanych lub przekształconych. Tyle wniosków wysłanych przez samorządy wpłynęło do kuratoriów od 1 września 2023 r. do 31 maja 2024 r. – podała w piątek „Gazeta Wyborcza”.

246 szkół w Polsce może zostać zlikwidowanych lub przekształconych. Tyle wniosków wysłanych przez samorządy wpłynęło do kuratoriów od 1 września 2023 r. do 31 maja 2024 r. Na Mazowszu to 14 wniosków w sprawie likwidacji, na Śląsku - 13, w woj. lubelskim – 9 – czytamy w piątkowej „Gazecie Wyborczej”.

Według „GW” rząd ma plan, jak ratować małe szkoły. Ale przyznaje też, że należy wsłuchiwać się w głos samorządów.


"Niekorzystna sytuacja demograficzna"

„Jednym z najczęściej pojawiających się powodów likwidacji szkół/przedszkoli jest niekorzystna sytuacja demograficzna” – powiedział cytowany przez „GW” rzecznik mazowieckiego kuratorium oświaty Andrzej Kulmatycki.

Gazeta przypomina, że jeśli kurator wyda negatywną opinię, samorząd nie będzie mógł zlikwidować szkoły. Czytamy, że „tę zasadę wprowadził jeszcze rząd PiS” i że za jego kadencji kuratoria nie zgadzały się na likwidację placówek, ale „teraz ma się to zmienić”.


Joanna Mucha: To sprawa samorządów

„Likwidacja szkół to sprawa samorządów. To one powinny mieć więcej możliwości. I to jest kluczowe” – powiedziała cytowana w „GW” wiceminister edukacji Joanna Mucha.

Gazeta podaje, że są gminy, gdzie można inaczej walczyć o istnienie małych szkół. Tu rząd ma inny pomysł: tworzyć tam nie tylko oddziały przedszkolne, ale też żłobki. Mały szkoły mogłyby stać się centrum kulturowym oferujących opiekę dla małych dzieci. „To model znany z Finlandii” – czytamy w „GW”.

KW

Źródło zdjęcia: Protest uczniów jednej z likwidowanych w Polsce szkół. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Adam Warżawa

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj45 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (45)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo