fot. PAP/Tomasz Gzell
fot. PAP/Tomasz Gzell

Małgorzata Ostrowska nie żyje. Odeszła kilka dni po swoich urodzinach

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Zmarła Małgorzata Ostrowska, była wiceminister gospodarki, skarbu państwa i pracy oraz posłanka na Sejm z ramienia SLD. W latach 2019-2024 zasiadała w radzie powiatu malborskiego. Tydzień temu, 31 lipca, skończyła 66 lat.

Zmarła Małgorzata Ostrowska - polityczka i samorządowiec

Urząd Miasta Malborka poinformował w czwartek o śmierci radnej w swoich mediach społecznościowych.


Przypomniano, że Małgorzata Ostrowska w latach 1993-2007 sprawowała mandat poselski z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej na Sejm II, III, IV i V kadencji. Była pierwszą i jedyną jak do tej pory posłanką z Malborka.

Od marca 2002 r. do stycznia 2003 r. pełniła funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, a od 28 kwietnia 2005 r. do 4 listopada 2005 r. sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy.

- W Sejmie miałam wrażenie, że na coś wpływam, chociaż nie bezpośrednio, bo poprzez tworzenie aktów prawnych. Medialnie też byłam dosyć aktywna, mam w sobie jeszcze taką belferską pasję, żeby tłumaczyć pewne zjawiska, które się dzieją, by ludzie rozumieli, jaki świat ich otacza, co mogą zrobić, zmienić i jak może nam się żyć lepiej. Bardzo mi się też podobała praca w ministerstwach, bo tam z kolei był konkret, podejmujesz decyzje i od razu jest efekt, więc czas oczekiwania na jakiś sukces czy chociaż samozadowolenie jest szybszy. To była bardzo rozwijająca część mojego życia, bo poznałam rządzenie od „kuchni”. Tu, w Sejmie, tworzy się prawo, a tutaj się je wykonuje, więc spojrzenie z dwóch stron na to samo bardzo wzbogaca - mówiła Małgorzata Ostrowska w rozmowie z portalem malbork.naszemiasto.pl.

Małgorzata Ostrowska zamieszana w aferę paliwową

Karierę polityczną zniszczyła Ostrowskiej tzw. afera paliwowa. Małgorzata Ostrowska została oskarżona latem 2001 roku o przyjęcie ponad 100 tysięcy złotych łapówki od Piotra K., nazywanego „baronem paliwowym” w zamian za pomoc w kupieniu nieruchomości w okolicach Malborka. W 2006 roku zatrzymano dwóch policjantów z powiatu malborskiego, którym postawiono zarzuty współpracy z Piotrem K. Według krakowskich prokuratorów, którzy zajmowali się sprawą, funkcjonariusze byli na usługach „paliwowego barona”.

Aresztowani policjanci swoimi zeznaniami obciążyli byłą posłankę SLD, jednak w 2009 roku Piotr M. i Sławomir T. wycofali się ze złożonych zeznań twierdząc, że prokuratorzy prowadzący śledztwo naciskali na nich żeby złożyli donos na osobę publiczną. W zamian za obciążenie Małgorzaty Ostrowskiej mieli zostać zwolnieni z aresztu. W 2011 roku Piotr M. popełnił samobójstwo.

Posłankę zeznaniami obciążył również Piotr K, który po spotkaniu z Ostrowską miał na jej biurku pozostawić 5 tysięcy złotych (jedna z jego wersji). Małgorzata Ostrowska zaprzeczyła tym zeznaniom twierdząc, że rozmowa dotyczyła procedur dotyczących kupna działki.

Proces ws. afery paliwowej toczył się przed gdańskim sądem od października 2009 r. Przez ponad cztery lata procesu sąd przesłuchał 218 świadków. Piotr K. został skazany w 2006 r. przez krakowski sąd za udział w nielegalnym obrocie paliwami i oszustwa podatkowe. Działalność Piotra K. i osób, które mu pomagały, miała spowodować co najmniej 218 mln zł strat Skarbu Państwa.

Piotr K. przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze – dostał wyrok trzech lat więzienia. Małgorzata Ostrowska została uniewinniona.

- Nie pozwoliłam zniszczyć sobie życia. Po pierwsze - jestem przyzwoitym człowiekiem, po drugie – mam wspaniałą rodzinę, wspaniałych przyjaciół i oni by mi nigdy nie wybaczyli, gdybym ja zrezygnowała, poddała się i co, czekała na śmierć? No przecież to bez sensu, trzeba żyć z każdym garbem, jaki jest, i próbować walczyć. I nie tracić ducha, bo życie jest piękne, i nie dać się... - mówiła portalowi malbork.naszemiasto.pl Małgorzata Ostrowska.

Burmistrz Malborka żegna Małgorzatę Ostrowską

Skupiła się na działalności samorządowej. Mieszkańcy twierdzą, że to ona uratowała lokalną cukrownię przez likwidacją. W 2010 r. została wybrana do sejmiku pomorskiego, a w latach 2018-2024 zasiadała w radzie powiatu malborskiego. Od 2015 r. roku była prezesem Malborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

"Wyrazy głębokiego współczucia i otuchy w trudnych chwilach" złożyli m.in. burmistrz Malborka Marek Charzewski oraz przewodniczący Rady Miasta Malborka Jacek Markowski.


Poinformowano, że ceremonia pogrzebowa odbędzie się we wtorek 13 sierpnia 2024 r. o godz. 12.00.

ja

Na zdjęciu Małgorzata Ostrowska jako wiceminister skarbu państwa, fot. PAP/Tomasz Gzell

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Polityka