Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badania, w którym miażdżąca większość z nas jest przeciwna podnoszeniu podatków. Wolimy by państwo ograniczało wydatki.
Dzień wolności podatkowej. Od niego zaczynamy pracować na siebie
Dzień Wolności Podatkowej w 2024 roku przypadł 28 czerwca. Jak informuje Centrum im. A. Smitha Dzień Wolności Podatkowej jest symbolicznym momentem, gdy przestajemy pracować dla rządu, a zaczynamy pracować dla siebie i dla naszych rodzin. W ciągu roku pracujemy, jednocześnie zarabiamy i płacimy podatki oraz składki bez rozdzielania tych czynności. Gdybyśmy jednak od początku roku w pierwszej kolejności opłacali wszystkie podatki zapłacone w ciągu całego roku, to dzień, w którym pieniądze po wcześniejszym opłaceniu wszystkich nałożonych na nie obciążeń byłby symbolicznym Dniem Wolności Podatkowej. Wydatki w roku 2024 to około 48,9 proc. PKB, co daje 179 dni opłacenia wszystkich przymusowych danin, nawet jeżeli zostały nazywane składkami itp.
W zbliżonym terminie do obecnego DWP przypadał w czerwcu 1997 28 dnia tego miesiąca, w roku 2003 też 28 dnia.
90 proc. Polaków nie chce podnoszenia podatków
I właśnie o podatki, a dokładniej o akceptację ewentualnych działań rządu mających na celu poprawę finansów publicznych zapytał CBOS. Okazało się, że aż 90 proc. badanych jest przeciwna podnoszeniu podatków. Ankietowani zamiast podnoszenia danin wolą, by ograniczyć wydatki państwa, choć nie w ochronie zdrowia.
CBOS poinformował, że 50 proc. respondentów, zapytana o to czy w obecnej sytuacji finansowej Polski należy podnieść podatki, jest zdecydowanie przeciwna takiemu pomysłowi; 36 proc. raczej nie zgadza się na taki sposób naprawy finansów publicznych. Za ewentualnym podniesieniem podatków opowiedziało się 9 proc. ankietowanych, a 5 proc. z nich, nie miało na ten temat zdania. Pracownia spytała też ankietowanych o ich opinię w sprawie ograniczania wydatków jako sposobu na poprawę sytuacji finansowej państwa. Za takimi działaniami opowiedziało się w sumie 72 proc. badanych (zdecydowanie na tak było 31 proc.; 41 proc. uważa, że jest to raczej dobre rozwiązanie).
Przeciwnym ograniczaniu wydatków państwa było łącznie 19 proc. respondentów. CBOS zwrócił uwagę, że w 2023 roku, gdy w Polsce utrzymywała się wysoka inflacja, poparcie dla ograniczenia wydatków państwa wyrażało 75 proc. ankietowanych (spadek o 3 punkty procentowe rok do roku), a za zwiększeniem podatków było jedynie 2 proc (wzrost o 7 p. p. r/r).
Najliczniejsza grupa zwolenników ograniczenia wydatków to wyborcy Trzeciej Drogi
Jak poinformowano, ograniczenie wydatków państwa częściej popierają zwolennicy Trzeciej Drogi (86 proc.) i Koalicji Obywatelskiej (83 proc.). Najmniej zwolenników (62 proc.) i najwięcej przeciwników (28 proc.) wprowadzania oszczędności odnotowano wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Z badania wynika, że najwięcej zwolenników podnoszenia podatków jest wśród osób deklarujących się jako wyborcy Lewicy (28 proc.).
Natomiast przeciwników takiego rozwiązania najwięcej jest wśród wyborców PiS i Trzeciej Drogi (po 91 proc.).
Tomasz Wypych
Fot. złotówki, podatki. Źródło: Pixabay.com
Inne tematy w dziale Gospodarka