fot. PAP/Radek Pietruszka
fot. PAP/Radek Pietruszka

Polacy ocenili rząd Donalda Tuska. Fatalne wieści dla premiera i jego ekipy

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 88
Ponad połowa badanych Polaków twierdzi, że rząd Donalda Tuska nie wywiązuje się z obietnic złożonych w kampanii wyborczej – wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Ponad 20 proc. wyborców koalicji negatywnie oceniło rząd

W lipcu minęło 200 dni rządu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy pod przewodnictwem Donalda Tuska. Z tej okazji dziennikarze postanowili zapytać Polaków o ocenę dotychczasowej działalności Tuska i jego ekipy.

"Czy Pana/Pani zdaniem rząd Donalda Tuska wywiązuje się z obietnic złożonych w trakcie kampanii wyborczej?" – takie pytanie postawiono w sondażu przeprowadzonym przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski.

Z sondażu wynika, że 53,5 proc. respondentów uważa, że obecny rząd nie wywiązuje się ze złożonych w ubiegłym roku obietnic. Odmiennego zdania jest 39,6 proc. respondentów.

Wśród wyborców koalicji rządzącej (KO, Trzecia Droga, Lewica) dominuje opinia, że rząd wywiązuje się z obietnic złożonych w trakcie kampanii wyborczej. Uważa tak 68 proc. badanych.

24 proc. pytanych zwolenników obecnej koalicji jest odmiennego zdania. 22 proc. z nich uważa, że rząd raczej nie spełnia obietnic, a 2 proc. ma w tej sprawie jeszcze bardziej zdecydowaną opinię.

94 proc. zwolenników PiS twierdzi, że gabinet Donalda Tuska nie wywiązuje się z obietnic wyborczych.


Nie zrealizowano nawet 1/4 ze „100 konkretów na sto dni”

- Politycy najczęściej realizują obietnice w ostatnim roku swoich rządów. Wówczas robią wszystko, żeby udowodnić swoim wyborcom, że są wiarygodni i uczciwi. Dlatego, jeżeli chcą uzyskać większe poparcie społeczne, poprzez uzależnienie ekonomiczne, to te obietnice realizują w miarę szybko – powiedział Wirtualnej Polsce politolog prof. Roman Bäcker z UMK w Toruniu.

We wrześniu 2023 r. na konwencji Koalicji Obywatelskiej przedstawiono program „100 konkretów na sto dni”. Za danych serwisu Demagog wynika, że po stu dniach z obiecanej setki w pełni zrealizowano tak naprawdę tylko sześć zapowiedzi, a częściowo – 15. 77 tematów nie podjęto. Do tej pory spełnione postulaty to m.in. pozyskanie funduszy z KPO, podwyżka dla nauczycieli, zamrożenie cen gazu, tzw. babciowe, rządowy telefon zaufania dla dzieci, pigułka, "dzień po", miesiąc wolny od składek dla przedsiębiorców, zniesienie obowiązkowych prac domowych w podstawówkach, nowy rzecznik praw dziecka czy Ministerstwo Przemysłu na Śląsku.

ja

Na zdjęciu premier Donald Tusk przed posiedzeniem rządu w KPRM w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj także:



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj88 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (88)

Inne tematy w dziale Polityka