na zdjęciu: Budowa nowego osiedla w Rzeszowie, zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Darek Delmanowicz
na zdjęciu: Budowa nowego osiedla w Rzeszowie, zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zapłacą więcej zarówno właściciele domów, jak i mieszkań. Najwyższa stawka podbita

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Złe wiadomości dla właścicieli nieruchomości. Rząd wyraził zgodę na podwyższenie maksymalnej stawki podatku od nieruchomości. Opłatę muszą uiszczać właściciele domów, mieszkań, gruntów i nieruchomości komercyjnych. Jej ostateczną wysokość ustalają jednak samorządy.

Zmiana maksymalnej stawki podatku od nieruchomości

Pod koniec lipca minister finansów wydał obwieszczenie opublikowane w Monitorze Polskim w sprawie maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych na rok 2025. Dokument zawiera również informacje o zmianie maksymalnej stawki podatku od nieruchomości.

Zgodnie z przepisami stawki te mogą być waloryzowane o wskaźnik inflacji. Oznacza to, że tym roku wskaźnik ten wynosi 2,7 proc. Paradoksalnie jest to dobra informacja, bo w ubiegłych latach wzrost ten był nieporównywalnie wyższy (2024 - 15 proc., 2023 - 11,8 proc.).

- W roku 2024 stawki podatku od posiadania nieruchomości mieszkalnych wzrosły o 15 groszy, a w 2025 roku zostaną zwiększone o 4 grosze na każdy metr kwadratowy. Natomiast dla nieruchomości wykorzystywanych do celów gospodarczych w tym roku wzrosły aż o 4,32 złotego, a w przyszłym wzrosną o 90 groszy na każdy metr kwadratowy. Po tej korekcie, nowe stawki podatku w 2025 roku wyniosą odpowiednio 1,19 złotego i 34 złote za każdy metr kwadratowy - tłumaczy cytowany przez portal TVN24 Biznes Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy firmy inFakt.

W praktyce maksymalna stawka podatku od nieruchomości mieszkalnej wzrośnie z 1,14zł do 1,19zł. Jest to wzrost zbieżny ze wzrostem inflacji.


Nie wszędzie zapłacimy maksymalną stawkę. Te miasta się wyłamały

Co ciekawe, włodarze miast nie muszą stosować maksymalnych stawek tego podatku. Jego wysokość leży tylko i wyłącznie w ich gestii.

Przykładowo stawka rzędu 1 zł za metr kwadratowy będzie obowiązywała w Elblągu, Toruniu, Tarnowskich Górach, Starachowicach i Stargardzie.

Miasta mają też możliwość zastosowania przeróżnych ulg w ściąganiu tej daniny. Przykładowo radni Kalisza w głosowaniu podczas  sesji rady miasta w 2021 roku zdecydowali, że mieszkańcy miasta będą mogli liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości, jeśli zazielenią dachy lub elewacje swoich domów. Projekt uchwały w tej sprawie zainicjował prezydent miasta, Krystian Kinastowski. Uchwałę przygotował Wydział Finansowy.

MB

na zdjęciu: Budowa nowego osiedla w Rzeszowie, zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Darek Delmanowicz

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (19)

Inne tematy w dziale Gospodarka