Wzrosną opłaty za wodę i ścieki. "Późną jesienią"
– Chcemy w sierpniu zakończyć uzgodnienia międzyresortowe i przeprowadzić na ten temat rozmowy z samorządami. Jestem przekonany, że jest szansa, żeby projekt nowelizacji późną jesienią trafił do Sejmu – powiedział wiceminister infrastruktury w Polskim Radiu 24, odnosząc się do nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Koperski: 3 metry na osobę to standard, w którym każdy może komfortowo funkcjonować
– Kolejne 2 metry (sześcienne – red.) mają kosztować mniej. Jeżeli ktoś zużywa powyżej trzech metrów sześciennych na osobę musi być przygotowany na wyższe rachunki, bo cały system musi się bilansować. Ci, którzy nie podchodzą w sposób oszczędny do korzystania ze wspólnych zasobów wodnych, będą musieli zapłacić więcej. 3 metry na osobę to standard, w którym każdy może komfortowo funkcjonować – zaznaczył Koperski.
Wiceszef resortu dodał, że kompetencja ustalania opłat za wodę została kilka lat temu "skradziona" samorządom. – Samorządowcy słusznie argumentowali, że jeśli odpowiadają za kwestię dostarczania wody, bezpieczeństwo i inwestycje, to powinni mieć również wpływ na kształtowanie taryf. Nowelizacja ustawy przewiduje przeniesienie tej kompetencji na poziom gmin – przekazał wiceminister.
Minister Klimczak zapewniał, że nie będzie żadnych podwyżek wody
Informację z komentarzem na ten temat na swoim koncie na X podał mBank: „Opłaty za wodę mają być skonstruowane tak, by zachęcać do jej oszczędzania - Przemysław Koperski, wiceminister infrastruktury.
Nareszcie”.
Wielu internautów nie uznało jednak komentarza mBanku za najszczęśliwszy. Co więcej, przypomniano przy okazji wypowiedź ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka, który jeszcze niedawno zapewniał z mównicy sejmowej, że „rząd nie planuje żadnych podwyżek wody. (...) Polaków nie czekają żadne podwyżki wody”. „Planujemy zdecentralizować planowanie wodami” - dodał.
Ale to właśnie oznacza, że kształtowanie taryf wróci do samorządów, które będą mogły podnosić opłaty za zużycie wody.
KW
Źródło zdjęcia: Ministerstwo Infrastruktury: Pierwszy metr sześcienny wody za 1 zł; od czwartego metra wyższa opłata. Fot. PAP/Pixabay/Canva
Komentarze
Pokaż komentarze (39)