Szybka jak Spiderman. Aleksandra Mirosław pobiła własny rekord świata

Redakcja Redakcja Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Aleksandra Mirosław w obu biegach prekwalifikacji olimpijskich we wspinaczce sportowej na czas poprawiła dwukrotnie własny rekord świata i jest na pierwszym miejscu. Druga z Polek, Aleksandra Kałucka plasuje się na trzecim miejscu w kwalifikacjach.

Fenomenalne Polki na ściance

Mirosław z pierwszym czasem awansowała do kwalifikacji, a Kałucka z trzecim.

Poprzedni czas Aleksandry Mirosław z Rzymu z 2023 roku wynosił 6,24 s. W pierwszym biegu prekwalifikacji olimpijskich we wspinaczce sportowej na czas osiągnęła wynik 6.21 s., który zaraz pobiła w drugiej rundzie, uzyskując czas 6,06 s.

Aleksandra Kałucka w drugim biegu miała 6,38 poprawiając ponownie rekord życiowy z pierwszego biegu (6,47 s).

We właściwych eliminacjach Mirosław pokonała (6,10) najsłabszą, 14. z preelimincji Aniyę Holder z RPA (9,36, wygrała afrykańskie kwalifikacje IO)), a Kałucka, liderka PŚ z 2022, była lepsza (6,65) od Nowozelandki Sarah Tetzlaff (8,41, wygrała wcześniej kwalifikacje IO z Oceanii). Konkurencje rozgrywane są w parach.

Sukcesy Mirosław i Kałuckiej

Mirosław była czwarta w Tokio, gdy medale przyznawano w kombinacji (czyli boulderingu, prowadzeniu i na czas łącznie). W Paryżu jest faworytką konkurencji. 22-letnia Kałucka awans na IO zapewniła sobie w czerwcu Budapeszcie wygrywając drugie zawody kwalifikacyjne, co pozwoliło jej zająć miejsce w czołowej piątce. Jest triumfatorką PŚ z 2022 r., a obecnie zajmuje trzecie miejsce w rankingu IFSC.

Awans do najlepszej ósemki wywalczyły oprócz Polek: Amerykanka Emma Hunt (6,38), Chinki Lijuan Denh (6,48) i Zhou Yafei (6,55), Hiszpanka Leslie Romero Perez oraz Indonezyjki: mistrzyni świata Desak Made Rita Dewi (6,28) i Rajiah Sallsabillach, która odpadła od ścianki w eliminacjach w biegi z Hiszpanką Perez, ale dostała się o finału z czasem z prekwalifikacji (6,58).

W środę walka o medale

W Paryżu liczba uczestników konkurencji wspinaczkowych została zwiększona w porównaniu do Tokio z 40 do 68. We wspinaczce na czas wystartuje po 14 zawodniczek i zawodników, a w boulderingu i prowadzeniu po 20. Każdy kraj może mieć jednak po dwóch przedstawicieli w danej konkurencji.

W środę walka o medale. Czy Oli Mirosław uda się złamać barierę 6 sekund? I czy zobaczymy obie Polki na podium?

ja

Na zdjęciu Aleksandra Mirosław reaguje na swój wynik w zawodach wspinaczki sportowej na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024, na obiekcie Le Bourget Sport Climbing w Le Bourget, fot. fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK