Narkotyki w brzuchu - to nie żart. Takie cuda odkrywa KAS

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Wykryto tysiące nielegalnych leków i substancji narkotycznych, w tym ponad 3 kilogramy kokainy. Z czego 2 kilogramy w… brzuchach. Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała lipiec, w którym przeprowadziła „ogólnopolską akcję wzmożonej kontroli przesyłek pocztowych oraz kurierskich”. Skontrolowano 63 tysiące przesyłek.

Funkcjonariusze KAS przeprowadzili kontrole w 118 punktach w całej Polsce. Działaniami zostały objęte m.in. Węzły Ekspedycyjno-Rozdzielcze Poczty Polskiej, Oddziały Celne Pocztowe, porty lotnicze, miejsca przeładunku i dystrybucji firm kurierskich oraz punkty wyznaczone do obsługi przesyłek pocztowych w ruchu międzynarodowym. 

KAS w akcji

W całej Polsce funkcjonariusze skontrolowali ponad 63 tys. przesyłek pocztowych i kurierskich, w tym ponad 17 tys. przesyłek nadanych w Chinach, Kanadzie, USA i Meksyku. Pozostałe skontrolowane przesyłki to wysyłki wewnątrzkrajowe i zagraniczne, których krajem docelowym była Polska.

Funkcjonariusze KAS wykryli 116 przesyłek z nielegalnymi substancjami. Najwięcej, bo aż 47 z nich, dotyczyło produktów leczniczych i steroidowych. W sumie zatrzymano ponad 23 tysiące sztuk anabolików, opioidów i leków na potencję.

Zatrzymano również 110 kg suszu tytoniowego w 42 paczkach. Pozostałe 27 ujawnień dotyczyło środków odurzających i psychotropowych, w tym:

  • 3,13 kg marihuany,
  • 3,06 kg MDMA,
  • 1,20 kg kokainy,
  • 12,4 g fentanylu,
  • 39 sztuk środków psychoaktywnych (LSD, Xanax).

Nowoczesny sprzęt pozwala wykryć narkotyki

W działaniach operacyjnych brali udział funkcjonariusze ze wszystkich urzędów celno-skarbowych w Polsce. Dysponowali oni specjalistycznym sprzętem, m.in.: spektrometrami, detektorami do wykrywania śladowych środków narkotycznych i skanerami rentgenowskimi. Funkcjonariuszy wspierały również psy służbowe wyszkolone do wyszukiwana substancji psychotropowych i środków odurzających.

Mazowiecka KAS udaremniła przemyt ponad 1 kg kokainy na Lotnisku Chopina. Funkcjonariusze z KAS skontrolowali 35-letniego obywatela Nigerii, który przyleciał z Paryża. Podróżny zachowywał się bardzo nerwowo. Test wykazał obecność kokainy w organizmie, co wskazywało na wewnątrzustrojowy przemyt środków odurzających. Podróżny przyznał się, że połknął 85 kapsułek z kokainą, twierdząc, iż zrobił to ze względów finansowych. Mężczyznę przewieziono do szpitala. Wyniki tomografii komputerowej przewodu pokarmowego potwierdziły wewnątrzustrojowy przemyt środków odurzających. Podróżny w swoim organizmie przemycał w kapsułkach prawie 1,2 kg narkotyków. Badania przeprowadzone w Centralnym Laboratorium Celno-Skarbowym w Otwocku potwierdziły, że substancja przemycana w żołądku to kokaina. Jej czarnorynkowa wartość to ponad 1,2 mln zł. Decyzją sądu, podróżny został aresztowany na 3 miesiące. Za próbę przemytu takiej ilości narkotyków, mężczyźnie grozi kara do 20 lat pozbawienia wolności. 

Wcześniej, także na Lotnisku Chopina, Funkcjonariusze KAS wytypowali do kontroli 21-letnią obywatelkę Łotwy, która przyleciała z Paryża. W jej plecaku znaleźli owalną paczkę z białym proszkiem o wadze ponad 210 g, owiniętą przeźroczystą folią. Badanie substancji narkotestem potwierdziło, że są to narkotyki. Kobietę poddano kontroli osobistej oraz wykonano test urynowy, który potwierdził obecność kokainy w organizmie podróżnej. To wskazywało na wewnątrzustrojowy przemyt środków odurzających. Zatrzymaną przewieziono do szpitala. Wyniki tomografii komputerowej przewodu pokarmowego potwierdziły podejrzenia. Kobieta w swoim organizmie przemycała 78 kapsułek kokainy o wadze prawie 890 g. Badania przeprowadzone w Centralnym Laboratorium Celno-Skarbowym w Otwocku potwierdziły, że substancja przemycana w plecaku i żołądku to kokaina. Czarnorynkowa wartość narkotyków to ponad milion zł. Kobieta także trafiła na 3 miesiące do aresztu.

Źródło zdjęć: Krajowa Administracja Skrabowa

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo