Zamykają jednoosobowe działalności na potęgę. Inni biorą kredyty, by przetrwać

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Najnowsze dane wyglądają naprawdę alarmująco. W pierwszej połowie 2024 roku banki przyznały mikroprzedsiębiorstwom (JDG) zaledwie o pół procenta więcej kredytów na wartość wyższą o 3,8 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wiele firm w ostatnich miesiącach zakończyło lub zawiesiło działalność.

Jedynie w segmencie kredytów obrotowych wzrosła zarówno liczba (+1,9 proc.), jak i wartość (+3,1 proc.) udzielonych kredytów, ale takie pożyczki bierze się nie po to by inwestować w rozwój, ale by finansować bieżącą działalności, a czasami by po prostu przetrwać.

Uwagę ekspertów zwraca też ponad 10 proc. spadek zainteresowania kredytami w rachunku bieżącym, których wartość zmalała o prawie 8 proc. - co tylko potwierdza kiepską kondycję najmniejszych firm. O ponad jedną czwartą niższa (25,3 proc.) była liczba udzielonych kredytów inwestycyjnych, a ich wartość wzrosła 15 proc. wzrostem ich wartości.  


Mniej kredytów na inwestycje

- Analizując krótkoterminowe trendy, w czerwcu tego roku w porównaniu do czerwca 2023 r., banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 25,3 proc. mniej kredytów inwestycyjnych, choć w ujęciu wartościowym dynamika była dodatnia i wyniosła 49,3 proc.. To samo zjawisko wystąpiło w całym pierwszym półroczu, co pozwala wnioskować, że mikroprzedsiębiorcy nadal nie są zainteresowani inwestycjami i finansowaniem ich kredytem bankowym. Natomiast ci przedsiębiorcy, którzy korzystają z kredytów bankowych, zaciągają je na coraz wyższe kwoty – mówi dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Przedsiębiorcy nadal wspierają swój biznes kredytami obrotowymi, choć, jak pokazują statystyki z ostatniego półrocza, są to decyzje wyważone w czasie. Natomiast 10 proc. spadek zainteresowania kredytami w rachunku bieżącym spowodowany był przede wszystkim odwróceniem trendu odnośnie zapasów.

- Jeszcze w zeszłym roku, z uwagi na wysoką inflację, a także ryzyko braku dostępności surowców i produktów, część mikroprzedsiębiorców budowała bufor bezpieczeństwa poprzez inwestowanie w zapasy, które w skali całej gospodarki rosły. W ostatnim okresie zapasy spadają, co w konsekwencji powoduje niższe zainteresowanie ich finasowania za pomocą kredytu bankowego – tłumaczy Waldemar Rogowski.

Po pierwszym półroczu 2024 r. tylko branża usługowa chętnie wspierała się kredytem. W pozostałych branżach zainteresowanie kredytami spadło, pod względem liczbowym - najbardziej w handlu (-2,8 proc.), a wartościowym (-4,1 proc.) w budownictwie.

- W ciągu ostatnich sześciu miesięcy bieżącego roku mikroprzedsiębiorcy z branży usługowej wyróżnili się na tle mikroprzedsiębiorców z innych branż pod kątem wzrostu liczby i znaczącej wartości zaciągniętych kredytów. Można przypuszczać, że przyczyną tego ożywienia mogły być korzystne warunki gospodarcze oraz rosnące zapotrzebowanie w gospodarce na usługi. Warto także dodać, że w samym czerwcu br. banki udzieliły 735 mln zł mikroprzedsiębiorcom prowadzącym działalność usługową, co stanowi 36,5% łącznej wartości kredytów dla tzw. małego biznesu - dodaje główny analityk Grupy BIK. 


100 tys. zamkniętych firm w ostatnim półroczu

Przypomnijmy, że jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w I połowie 2024 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 99,6 tys. wniosków dotyczących zakończenia jednoosobowej działalności gospodarczej, a zawieszono ponad 179 tys. Warunki prowadzenia działalności gospodarczej pogorszyły się w porównaniu z zeszłym rokiem. Choć spadek inflacji cieszy konsumentów, to dla firm często oznacza niższy wzrost przychodów.

Kondycja JDG będzie zależeć m.in. od przyszłych regulacji w zakresie obciążeń publicznoprawnych, zwłaszcza że JDG często jest formą samozatrudnienia. W tym kontekście szczególnie ważne mogą być przyszłe zmiany w zasadach ustalania składki zdrowotnej. Jeśli będą one korzystne dla małych firm, liczba rejestrowanych JDG może szybciej rosnąć, a skala ich likwidacji – maleć.  


Fot. zdjęcie ilustracyjne

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj15 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (15)

Inne tematy w dziale Gospodarka