Amerykański gigant technologiczny planuje zwolnienie 15 proc. swoich pracowników na obszarze całego globu. Oznacza to, że pracę może stracić w sumie 17 500 osób! Czy planowana redukcja zatrudnienia dotknie też Polskę? No i co z gigantycznymi inwestycjami, które firma ta planowała wybudować w naszym kraju?
Intel będzie zwalniał na potęgę
O sprawie donosi portal Investmap.pl. Intel z jednej strony zamierza rekordowo podnieść dywidendy, a z drugiej... szukać oszczędności. Żeby dogonić konkurencję, która specjalizuje się w produkcji czipów i AI Intel obniży koszty operacyjne i zmniejszy wydatki kapitałowe o ponad 10 miliardów dolarów w roku 2025. W praktyce wiąże się to redukcją zatrudnienia.
- Potrzebuję mniej ludzi w centrali, więcej ludzi w terenie, wspierających klientów - tłumaczył CEO Intela Pat Gelsinger w wywiadzie udzielonym agencji Reutersa, tłumacząc decyzję firmy o redukcji zatrudnienia.
- Mówiąc prościej, musimy dostosować naszą strukturę kosztów do naszego nowego modelu operacyjnego i fundamentalnie zmienić sposób, w jaki działamy. Nasze przychody nie wzrosły zgodnie z oczekiwaniami - i jeszcze nie skorzystaliśmy w pełni z silnych trendów, takich jak AI. Nasze koszty są zbyt wysokie, nasze marże są zbyt niskie. Potrzebujemy odważniejszych działań, aby rozwiązać oba te problemy - szczególnie biorąc pod uwagę nasze wyniki finansowe i perspektywy na drugą połowę 2024 r., które są trudniejsze, niż wcześniej oczekiwano - powiedział pracownikom dyrektor generalny firmy Intel, Pat Gelsinger.
Intel 29 czerwca 2024 r. zatrudniał oficjalnie na całym świecie 116 500 osób, z wyłączeniem niektórych spółek zależnych. Redukcja zatrudnienia powinna zostać zakończona do końca 2024 roku. Skoro wyniesie ona 15 proc. to oznacza, że pracę straci około 17 500 osób.
Co z inwestycjami w Polsce?
Nas najbardziej nurtuje kwestia inwestycji Intela, które miały powstać m.in. pod Wrocławiem. Właśnie w czwartek władze firmy odebrały teren pod plac budowy nowoczesnej fabryki, która w przyszłości ma produkować komponenty dla amerykańskiego giganta.
Sprawa zrobiła się medialna i głos w tej sprawie zabrała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAiH). Instytucja zapewnia, że w związku z obecnymi problemami Intela, nie widzi żadnego zagrożenia związanego z inwestycją tego koncernu w Polsce.
- Nie widzimy żadnych zagrożeń dla zapowiedzianej inwestycji Intela pod Wrocławiem. Jesteśmy jest w dobrym, bieżącym kontakcie z inwestorem i nie widzimy żadnych zmian w planowanej realizacji - powiedział Marcin Graczyk, rzecznik prasowy PAIH.
Intel planuje budowę wielkiego zakładu w Polsce
O inwestycji amerykańskiego giganta rozpisują się też zagraniczne media już od 2023 roku. Zwracają one uwagę, że inwestycja w Polsce to tylko część europejskiej ekspansji technologicznego giganta. - W ubiegłym roku Intel ogłosił, że Polska znajdzie się wśród krajów Europy, które skorzystają na planie inwestycyjnym firmy o łącznej wartości 33 mld euro, podobnie jak Francja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy i Włochy - przeczytamy na portalu Politico. Zakład we Wrocławiu będzie blisko współpracować z wartym 17 mld euro zakładem Intela w Magdeburgu w Niemczech, który ma zostać uruchomiony w 2027 r. - dodaje portal.
Inne źródła zwracają uwagę, że inwestycja w Polsce jest dowodem na wycofywanie się kluczowych fabryk z dalekiej Azji. - Kilka krajów europejskich ściga się, aby zmniejszyć swoją zależność od azjatyckich dostawców półprzewodników po tym, jak niedobory spowodowane pandemią (Covid-19) doprowadziły do spustoszenia w niektórych ważnych gałęziach przemysłu - pisze "Financial Times".
Więcej przeczytasz o tym tutaj:
MB
Fot. Intel w Polsce. Źródło: Jobs.intel.com
Inne tematy w dziale Gospodarka