Zarówno prezydent USA Joe Biden, jak i prezydent Rosji Władimir Putin przybyli na lotniska, aby powitać więźniów z wymiany, do jakiej doszło między Zachodem a Wschodem. Polskie władze tłumaczą, skąd na liście więźniów pojawił się aresztowany w naszym kraju Rubcow.
Biden, Harris i Putin witali więźniów na lotniskach
Na pokładzie samolotu, który dziewięć godzin wcześniej wystartował z Ankary, gdzie doszło do wymiany, byli: korespondent "Wall Street Journal" Evan Gershkovich, skazany w Rosji za rzekome szpiegostwo, były amerykański żołnierz Paul Whelan również skazany za szpiegostwo oraz dziennikarka Alsou Kurmasheva.
Amerykanów, uwolnionych w ramach największej wymiany więźniów między Rosją a Zachodem od zakończenia zimnej wojny, na lotnisku powitał prezydent USA Joe Biden wraz z wiceprezydent Kamalą Harris. Według relacji amerykańskich mediów prezydent Biden na powitanie serdecznie przytulił Gershkovicha. Ze łzami w oczach na szyję dziennikarzowi rzuciła się jego matka.
Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin przybył na lotnisko Wnukowo-2 aby osobiście powitać uwolnionych Rosjan. Czekał na przybyłych na czerwonym dywanie, w eskorcie około 40 strażników pułku prezydenckiego. Towarzyszyli mu także rosyjski minister obrony Andriej Biełousow i dyrektor FSB Aleksander Bortnikow.
Kiedy Rosjanie zaczęli opuszczać samolot, Putin przywitał każdego z nich uściskiem dłoni lub przytuleniem. Anna Dultseva, która ze łzami radości opuszczała samolot otrzymała od Putina kwiaty oraz pocałunek w policzek.
Duża operacja wymiany więźniów
Operacja wymiany objęła 24 osoby przebywające w więzieniach w siedmiu krajach, w tym w Polsce, oraz dwoje małoletnich. 10 osób, w tym dwie osoby nieletnie, relokowano do Rosji, trzynaście do Niemiec, trzy do USA. Wymianą zostały objęte osoby odbywające kary więzienia w USA, Niemczech, Polsce, Słowenii, Norwegii, Rosji i Białorusi.
"Dzisiaj wieczorem Prezydent USA Joe Biden zadzwonił do Prezydenta Andrzeja Dudy, by podziękować za polską pomoc w uwolnieniu amerykańskich obywateli, więzionych bezprawnie w Rosji" - poinformowała w czwartek wieczorem Kancelaria Prezydenta na platformie X.
Jak przekazano, podczas rozmowy prezydenci podkreślili siłę więzi sojuszniczych oraz strategiczne partnerstwo między Polską i USA.
Wcześniej tego dnia Biden zamieścił w serwisie X oświadczenie, w którym podziękował sojusznikom - Niemcom, Polsce, Słowenii, Norwegii i Turcji - za pomoc w zorganizowaniu wymiany więźniów politycznych z Rosją i pochwalił ich "śmiałe, odważne decyzje".
Więcej przeczytasz o tym tutaj;
Do wymiany więźniów odniósł się wcześniej we wpisie na platformie X premier Tusk. "Właśnie zakończyła się operacja wymiany więźniów, dzięki której Rosję opuścili bohaterowie rosyjskiej opozycji oraz obywatele państw NATO, przetrzymywani w Rosji. Akcja była możliwa dzięki zaangażowaniu naszego państwa. Dziękuję prezydentowi i służbom za wzorową współpracę" - napisał szef rządu.
Paweł Rubcow, aresztowany w Polsce, na liście
Rzecznik szefa MSWiA oraz ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński, również na portalu X, informował, że polskie władze zaakceptowały prośbę władz USA, aby włączyć do wymiany osób więzionych w Rosji i na Białorusi oraz w państwach NATO aresztowanego w Polsce w 2022 roku Pawła Rubcowa, oficera GRU, znanego pod pseudonimem Pablo Gonzales.
"W oparciu o bliskie więzi polsko-amerykańskie, sojuszniczą współpracę i wspólne interesy w zakresie bezpieczeństwa, a także tożsame rozumienie wartości demokratycznych, władze Rzeczpospolitej Polskiej - Prezydent, Premier i Rząd - zaakceptowały prośbę władz USA, aby z przestrzeganiem przypisów polskiego prawa, włączyć do wymiany osób więzionych w Rosji i Białorusi oraz państwach NATO aresztowanego w Polsce w 2022 roku Pawła Rubcowa, oficera GRU, realizującego zadania wywiadowcze na terenie Europy i oczekującego na proces karny" - poinformował Dobrzyński.
Agencja Anatolia, powołując się na źródła w wywiadzie, informowała, że uczestnicy wymiany zostali przetransportowani do stolicy Turcji siedmioma samolotami.
Wśród wymienionych osób jest także: rosyjski opozycjonista Ilja Jaszyn, były współpracownik zabitego w 2015 roku byłego wicepremiera Rosji Borisa Niemcowa, Władimir Kara-Murza, rosyjski opozycjonista, który ma również obywatelstwo brytyjskie, obywatel Niemiec Rico Krieger, który został na Białorusi skazany na karę śmierci w czerwcu br. Na liście znalazł się także były agent FSB Wadim Krasikow skazany w 2021 r. w Niemczech na dożywocie za zabójstwo czeczeńsko-gruzińskiego dysydenta w berlińskim Tiergarten na zlecenie rosyjskich władz.
Nie opublikowano oficjalnej pełnej listy osób, które zostały wymienione.
ja
Na zdjęciu Evan Gershkovich ściska swoją matkę, czemu przygląda się Joe Biden, fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Inne tematy w dziale Polityka