Drastycznie będzie rosła akcyza na wyroby tytoniowe i papierosy elektroniczne. Spora podwyżka będzie waloryzowana każdego roku. I będzie tak przez trzy lata.
KPRM ujawniła projekt podwyżki akcyzy
Proponowane zmiany rząd nazywa „urealnieniem dotychczasowej akcyzowej mapy drogowej poprzez podwyższenie stawek akcyzy na wyroby tytoniowe i ich substytuty oraz objęcie zakresem tej mapy w latach 2025-2027 płynu do e-papierosów”.
Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów właśnie ukazał się Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym.
Zmiany zakładają opodatkowanie podatkiem akcyzowym urządzeń do waporyzacji oraz objęcie ich obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy, a także - wprowadzenie rocznej ważności znaków akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych, na takich samych zasadach jak w przypadku znaków akcyzy na papierosy, tytoń do palenia oraz wyroby nowatorskie.
W uzasadnieniu projektu zmiany ustawy napisano, że „istotnym impulsem do wprowadzenia podwyżek stawki akcyzy na wyroby tytoniowe i ich substytuty jest zwiększająca się z roku na rok siła nabywcza konsumentów. Wraz ze wzrostem średniego wynagrodzenia, wg danych GUS, za miesięczną wypłatę można kupić coraz większą ilość używek. Zgodnie z zaleceniem WHO podgrzewane wyroby tytoniowe (wyroby nowatorskie) powinny być opodatkowane na tym samym poziomie i w taki sam sposób jak tradycyjne papierosy.”
Rząd chce zniechęcić Polaków do sięgania po tytoń i e-papierosy
Wyjaśniono również, że podwyższenie stawek akcyzy na wyroby tytoniowe i ich substytuty ma na celu przede wszystkim ograniczenie spożycia tych wyrobów przez konsumentów, w szczególności przez osoby nieletnie. Podwyżki te mają również zniwelować skutki inflacji jaka w najbliższych latach prowadziłaby stopniowo do relatywnego spadku cen używek w stosunku do cen innych wyrobów. Innym spodziewanym efektem zmiany jest zmniejszenie różnic cenowych wyrobów tytoniowych w Polsce w stosunku do innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Według danych Komisji Europejskiej ceny papierosów w Polsce należą do jednych z najniższych w UE (niższe ceny w 2023 r. odnotowano jedynie w Bułgarii).
Z kolei wprowadzenie rocznej ważności znaków akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych wynika z tego, że jedynie na ten substytut wyrobów tytoniowych znaki akcyzy nie mają określonego terminu ważności. A opodatkowanie podatkiem akcyzowym urządzeń do waporyzacji ma na celu ograniczenie dostępności cenowej tych urządzeń, zwłaszcza dla młodszej części społeczeństwa, rozpoczynającej swój kontakt z używkami prowadzącymi do uzależnień skutkujących nieodwracalnymi skutkami dla zdrowia. Propozycja dotyczy urządzeń jednorazowych oraz wielokrotnego użytku służących do konsumpcji wyrobów nowatorskich i e-papierosów. Obecnie na rynku dostępne są m.in. elektroniczne papierosy jednorazowe w cenie ok. 30-35 zł/szt., które pod względem zawartości nikotyny odpowiadają 2 paczkom papierosów tradycyjnych, a biorąc pod uwagę walory użytkowe mierzone liczbą możliwych zaciągnięć (także w przypadku wyrobów beznikotynowych) 2-3 paczkom papierosów tradycyjnych.
Ceny urządzeń do podgrzewania wyrobów nowatorskich dostępnych na rynku są zróżnicowane i oscylują średnio w granicach 150-500 zł/szt. Można je jednak nabyć taniej w różnego rodzaju akcjach promocyjnych.
O ile wzrośnie akcyza na wyroby tytoniowe? [TABELA]
Proponowana zmiana obejmuje podwyższanie stawek akcyzy na używki w latach 2025-2027 co roku.
Wzrost stawki akcyzy na papierosy rok do roku będzie wynosił:
- w 2025 r. – 25 proc.
- w 2026 r. – 20 proc.
- w 2027 r. – 15 proc.
Stawki akcyzy na tytoń do palenia:
- w 2025 r. – 38 proc.
- w 2026 r. – 30 proc.
- w 2027 r. – 22 proc.
Stawki na cygara i cygaretki:
- w 2025 r. – 25 proc.
- w 2026 r. – 20 proc.
- w 2027 r. – 15 proc.
Stawki na susz tytoniowy:
- w 2025 r. – 38 proc.
- w 2026 r. – 30 proc.
- w 2027 r. – 22 proc.
Stawki akcyzy na wyroby nowatorskie:
- w 2025 r. – 50 proc.
- w 2026 r. – 20 proc.
- w 2027 r. – 15 proc.
Stawki akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych:
- w 2025 r. – 75 proc.
- w 2026 r. – 50 proc.
- w 2027 r. – 25 proc.
Zostaną również wprowadzone zasady związane z opodatkowaniem podatkiem akcyzowym urządzeń do waporyzacji, w szczególności: sformułowanie definicji urządzenia do waporyzacji, określenie przedmiotu opodatkowania oraz podatników akcyzy i wprowadzenie obowiązków podatkowych. Stawka akcyzy na urządzenia do waporyzacji będzie wynosiła 40 zł za sztukę.
Tomasz Wypych
Fot. Podwyżka akcyzy na tytoń i e-papierowsy. Źródło: Canva, Pixabay.com
Inne tematy w dziale Gospodarka