Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHEMETOV/REUTERS/POOL / POOL
Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHEMETOV/REUTERS/POOL / POOL

Wymiana więźniów między Zachodem a Rosją. Polska uwolni „hiszpańskiego dziennikarza”

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
Niezależny rosyjski portal Insider podał w czwartek, że Polska uwalnia Pawła Rubcowa w ramach wymiany 26 osób między Rosją i Zachodem. Rubcow jest jednym z agentów służb rosyjskich, którzy mają być wymienieni za więźniów politycznych - Rosjan i cudzoziemców. W sprawie zabrał głos premier Donald Tusk.

Polska odda Rosjanom "Pablo Gonzalesa"?

Insider podał, że Paweł Rubcow, agent wywiadu wojskowego GRU, został zatrzymany przez Polskę na granicy polsko-ukraińskiej 27 lutego 2022 r. Podawał się za dziennikarza hiszpańskiego i używał nazwiska Pablo Gonzales. Miał wykorzystywać status dziennikarza do zbierania informacji na Ukrainie dla rosyjskich służb specjalnych, jego celem było też zdobycie zaufania opozycjonistów rosyjskich.

Tusk: Akcja była możliwa dzięki zaangażowaniu naszego państwa

"Właśnie zakończyła się operacja wymiany więźniów, dzięki której Rosję opuścili bohaterowie rosyjskiej opozycji oraz obywatele państw NATO, przetrzymywani w Rosji. Akcja była możliwa dzięki zaangażowaniu naszego państwa. Dziękuję Prezydentowi i służbom za wzorową współpracę" - napisał na X premier Donald Tusk.


Co robił w Polsce Paweł Rubcow vel Pablo Gonzales

Po zatrzymaniu - według portalu Insider - na znalezionych u niego nośnikach danych zidentyfikowano szczegółowe raporty o działaniach Żanny Niemcowej i osób z jej otoczenia. Podający się za dziennikarza Rubcow interesował się w szczególności uczestnikami letniej szkoły dziennikarstwa z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych - podaje Insider.

Żanna Niemcowa jest dziennikarką, córką zabitego w 2015 roku Borisa Niemcowa, jednego z przywódców opozycji antykremlowskiej. Żyje na emigracji.

W ramach przeprowadzonej w czwartek w Ankarze wymiany więźniów między Zachodem a Rosją uwolnionych zostało 26 osób po obu stronach, w tym Władimir Kara-Murza, rosyjski opozycjonista, który ma również obywatelstwo brytyjskie, Paul Whelan, były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej, który ma obywatelstwa USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i Irlandii, a także dziennikarz „Wall Street Journal” Evan Gershkovich.

Więzienia krajów zachodnich opuszczają: Wadim Krasikow (z Niemiec), Artem Dulcew (ze Słowenii), Anna Dulcewa (ze Słowenii), Michaił Mikuszyn (z Norwegii), Paweł Rubcow (z Polski), Roman Seleznew (z USA), Władisław Kluszyn (z USA), Wadim Konoszczenko (z USA).

KW

Źródło zdjęcia: Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHEMETOV/REUTERS/POOL / POOL

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj42 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (42)

Inne tematy w dziale Polityka