fot. PAP/Paweł Supernak
fot. PAP/Paweł Supernak

100 mln od Tuska dla Muzeum PW. Kancelaria Premiera pomyliła daty Powstania

Redakcja Redakcja Powstanie Warszawskie Obserwuj temat Obserwuj notkę 94
Premier Donald Tusk poinformował, że Muzeum Powstania Warszawskiego otrzyma z budżetu 100 mln zł na rozbudowę. Wcześniej Kancelaria Premiera zaliczyła poważną wpadkę w mediach społecznościowych, publikując grafikę z błędem dotyczącym daty Powstania.

Ogromne pieniądze na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Podczas wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego w 80. rocznicę wybuchu tego powstania szef rządu stwierdził, że żadne inne wydarzenie historyczne i żaden bohater naszej historii nie jednoczą Polaków tak, jak zryw z 1 sierpnia 1944 r.

Tusk podkreślił, że Muzeum Powstania Warszawskiego łączy generacje, ludzi o różnych poglądach, korzeniach i tradycjach. - Dlatego jest bezcenne. Pamięć jest bezcenna, hołd, który się należy w sposób oczywisty jest także bezcenny w tworzeniu lepszej historii - dodał.

Premier poinformował, że na wniosek dyrektora Muzeum Jana Ołdakowskiego i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w porozumieniu z ministrem finansów Andrzejem Domańskim, podjął decyzję o przekazaniu 100 mln zł na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego. Środki w ciągu kilku miesięcy mają trafić do Muzeum.

- Chcemy, żeby coraz więcej ludzi w coraz lepszych warunkach mogło korzystać z tej placówki, z wiedzy o powstaniu. Program, który ambitnie zaczęliście, a na który brakowało pieniędzy, musi się jak najszybciej zrealizować - podkreślił Tusk.


Dyrektor Muzeum zaznaczył, że koncepcja rozbudowy placówki jest gotowa. - Czekaliśmy na budżet, od jutra zaczynamy prace - oświadczył Ołdakowski.

Dodał, że - zgodnie z planem - budowa powinna potrwać 3,5 roku. - Dziękuję w imieniu wszystkich pracowników muzeum, ale dziękuję też w imieniu nowego pokolenia - ludzi, którzy przyjdą do tego nowego muzeum, żeby przygotować się na stulecie obchodów Powstania Warszawskiego - powiedział Ołdakowski.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że pieniądze na rozbudowę muzeum pozwolą rozwijać misję edukacyjną placówki. - Pamięć o powstaniu, która jest w naszym DNA i która jest mitem założycielskim naszej wolności, będzie mogła być po prostu znacznie skuteczniej przekazywana kolejnym pokoleniom - powiedział.

Podkreślił, że "powstańców jest wśród nas coraz mniej, dlatego tak ważna jest pamięć o powstaniu i tych wszystkich wartościach, za które powstańcy oddawali swoje życie". - Później przez te ostatnie dziesięciolecia nas po prostu uczyli o tym, co najważniejsze - nie tylko o bohaterstwie, ale również o solidarności, o koleżeństwie, o tym, żeby przełamywać swoje słabe strony - powiedział Trzaskowski.


Historyczna wpadka Kancelarii Premiera

Wcześniej oficjalne konto Kancelarii Premiera na X zaliczyło poważną wpadkę. Opublikowano bowiem grafikę upamiętniającą Powstanie Warszawskie, podając na niej błędną datę zakończenia Powstania - listopad zamiast października. Wpis został już usunięty, ale, jak wiadomo, w internecie nic nie ginie.

image

Powstanie Warszawskie - bohaterski zryw mieszkańców

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie i największym zrywem niepodległościowym na terenie okupowanej Polski. Do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tys. powstańców, 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys. osób, wypędzono z miasta.

Przez 63 dni powstańcy, wspierani nielicznymi zrzutami uzbrojenia alianckiego, prowadzili heroiczny i niemal całkowicie samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki „Jarecki” i ppłk Zygmunt Dobrowolski „Zyndram” podpisali w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

ja

Zdjęcie fot. PAP/Paweł Supernak/Canva

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj94 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (94)

Inne tematy w dziale Kultura