Od 1 sierpnia zmieniają się zasady realizacji recept. Fot. Canva
Od 1 sierpnia zmieniają się zasady realizacji recept. Fot. Canva

Nowe zasady realizacji recept. Weszły ograniczenia w sprzedaży leków

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Od 1 sierpnia zmieniają się zasady realizacji recept. Zmiany dotyczą recept rocznych ważnych 365 dni, szczególnie z okresem stosowania pomiędzy 121 a 360 dniem.

Wprowadziły one ograniczenia w zakresie ilości wydawanego w aptece leku w określonym czasie. Pacjent może jednorazowo wykupić ilość leku maksymalnie do 120-dniowego stosowania, ale już po 90 dniach może wykupić kolejną dawkę leku. Informacja o ilości oraz kolejnym terminie wydania leku na takiej recepcie będzie zwracana przez system do apteki, w celu wsparcia pracy farmaceuty oraz udostępniona pacjentowi na Internetowym Koncie Pacjenta. W przypadku recept z okresem stosowania, tj. do 120 dni oraz na wyroby medyczne, sposób zapisu informacji o dawkowaniu, na dotychczasowych lub nowych zasadach – będzie zależał od wystawcy recept. 

Zmieniają się zasady realizacji recept

Nowość polega na tym, że teraz system (P1), to w nim wypisuje się recepty, wymagać będzie wprowadzenia informacji o okresie stosowania oraz ilości leku do podania przy wystawianiu recept rocznych. Ma to na celu uporządkowanie zapisu dawkowania na receptach oraz zapewnienie poprawnej i czytelnej informacji. Osoby uprawnione będą wystawiać recepty zgodnie z dotychczasowym schematem dawkowania. 


W zdecydowanej większości recept ważnych do 30 dni dotychczasowy sposób zapisywania nie będzie podlegał zmianom. Wymóg stosowania nowych zasad nie będzie dotyczył recept na leki recepturowe, sprowadzane w ramach importu docelowego i produkty o złożonych strukturach opakowania. Istota zmiany sprowadza się do podaniu na recepcie informacji o okresie stosowania leku, ilości i jednostce dawki (leku), częstotliwości podania, liczbie opakowań oraz opcjonalnie: szczegółowych. informacji o stosowaniu dla pacjenta.

Dawkowanie leku będzie mogło być wprowadzone w różny sposób, w zależności od postaci leku. Wytyczne o przyjmowaniu leków dotychczas były podawane łącznie i w sposób opisowy, uniemożliwiający systemom teleinformatycznym wyliczenie ilości leku, niezbędnej do kontynuacji kuracji lub wydania. Ponadto okres stosowania i sposób przyjmowania leku rzadko był podawany na recepcie, co przyczyniało się do różnej interpretacji przez pacjentów (np. o przyjmowaniu leku do wyczerpania zawartości opakowania).

Schematy dawkowania 

W rozporządzeniu podano schematy dawkowania w zależności od postaci leku. Dawkowanie kropli można określić jeden z trzech sposobów: w kroplach np. 4 krople na 1 dzień albo w pełnych opakowaniach np. 1 opakowanie na 14 dni lub w mililitrach np. 0,4 ml na 1 dzień. Dawkowanie insulin podajemy stosując jednostki międzynarodowe np. 5 j.m. na 1 dzień albo mililitry. Do dawkowanie maści można zastosować zapis w opakowaniach np. 2 opakowania na 45 dni albo w gramach np. 10 g na 7 dni. Z kolei dawkowanie tabletek lub kapsułek można podawać np. jako 1 tabl./1 kaps.

Opracowano także schematy na podstawie, których można zapisywać informacje o lekach.:

Schematy proste, czyli:

  • n razy na dzień/tydzień/miesiąc: 2 razy dziennie po 1 tabl.
  • co n dni: co 2 dni 1 tabl.
  • co n godzin: co 5 godzin 1 tabl.

Schematy wielu okresów dawkowania to 120 dni 3 razy dziennie po 2 tabl., następnie 240 dni 2 razy dziennie po 1 tabl. Są też schematy pór dnia: 2 razy dziennie po 1 tabl. (rano), 2 tabl. (wieczorem), schematy cykliczne: 21 dni raz dziennie 1 tabl., następnie 7 dni przerwy. Powyższy cykl należy wykonać 12 razy oraz schematy alternatyw: 1 raz dziennie po 1 tabl., a w przypadku gorączki 2 razy dziennie po 1 tabl.

W systemie wprowadzono również jednostki, w jakich dawkuje się leki: jednostki międzynarodowe, np. dla insuliny 12 j.m., także: krople, np. 2 razy dziennie po 1 kropl. oraz opakowania, np. 1 op. na 30 dni.

Tomasz Wypych 

Od 1 sierpnia zmieniają się zasady realizacji recept. Fot. Canva

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Rozmaitości