Recaro to znany producent foteli do sportowych aut. Pracownicy firmy zgodzili się nawet na odroczenie wypłaty pensji, byle utrzymać firmę na powierzchni. Nic to nie dało. W ostatnich dniach lipca Recaro złożyło wniosek o upadłość.
Recaro złożyło wniosek o upadłość
Recaro Holding, jako spółka macierzysta Grupy Recaro, jest właścicielem marki Recaro i niezależnie działających spółek Recaro Aircraft Seating z siedzibą w Schwäbisch Hall oraz Recaro eGaming z siedzibą w Stuttgarcie w Niemczech. Korzenie firmy sięgają 1906 roku.
29 lipca 2024 sąd w Esslingen (Niemcy) opublikował wniosek Recaro dotyczący bankructwa. Słynny niemiecki producent, którego siedziba mieści się w Kirchheim unter Teck, przejdzie restrukturyzację, która zdecyduje o jego losach.
Pracownicy zgadzali się na odroczenie wypłat wynagrodzeń
Niemiecki serwis branżowy Automobilwoche podaje, że decyzja Recaro była zaskoczeniem zarówno dla pracowników, jak i dla związku zawodowego IG Metall.
– Nie wiadomo, co to oznacza dla 215 pracowników Recaro Automotive GmbH w Kircheim. Oczekujemy, że wyczerpane zostaną wszystkie opcje mające na celu zabezpieczenie miejsc pracy i znalezienie zrównoważonego rozwiązania – mówią niemieckim mediom przedstawiciele IG Metall.
Rozczarowania obrotem sprawy nie kryje rada zakładowa. IG Metall. Nie bez powodu. Pracownicy z poświęceniem pomogli utrzymać stabilność ekonomiczną firmy, zgadzając się na odroczenie wypłat wynagrodzeń. – Czujemy się zawiedzeni przez kierownictwo – podkreśla Frank Bokowits, przewodniczący rady zakładowej.
Sąd w Esslingen wyznaczył tymczasowy zarząd firmy. Związkowcy żądają, aby pracownicy byli na bieżąco informowani o sytuacji w Recaro.
Producenci aut i klienci mogą mieć problem
Bankructwo nie pozostanie bez znaczenia dla producentów samochodów i klientów. Może pojawić się problem z odbiorem zamówionych foteli, które stanowią część wyposażenia wielu modeli sportowych samochodów.
Recaro Holding składa się obecnie z kilku firm. Aircraft Seating produkuje fotele do samolotów, eGaming działa w Stuttgarcie i zajmuje się produktami gamingowymi. Firma ma także dwie licencyjne marki: bankrutujące Automotive Seating i Kids, które produkuje foteliki dla dzieci.
Historia Recaro
W 1906 roku Wilhelm Reutter otworzył firmę Stuttgarter Carosserie und Radfabrik. Pod późniejszym szyldem Stuttgarter Karosseriewerk Reutter & Co. Przedsiębiorstwo produkowało nadwozia dla samochodów. Z czasem niemiecka firma zajęła się wytwarzaniem foteli samochodowych. Na niemieckiej stronie Wikipedii, poświęconej firmie, brak informacji, czym przedsiębiorstwo zajmowało się w czasie II wojny światowej. W 1963 roku fabrykę nadwozi przejęło Porsche, a firma Reutter-Carosserie (RE-CARO), czyli późniejsze Recaro, skupiło się na produkcji foteli.
KW
Źródło zdjęcia: W ostatnich dniach lipca Recaro złożyło wniosek o upadłość. Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Inne tematy w dziale Gospodarka