W ostatnich dniach lipca Recaro złożyło wniosek o upadłość. Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
W ostatnich dniach lipca Recaro złożyło wniosek o upadłość. Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Pracownicy godzili się na wiele, byle biznes przetrwał. Wielka firma jednak padła

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Recaro to znany producent foteli do sportowych aut. Pracownicy firmy zgodzili się nawet na odroczenie wypłaty pensji, byle utrzymać firmę na powierzchni. Nic to nie dało. W ostatnich dniach lipca Recaro złożyło wniosek o upadłość.

Recaro złożyło wniosek o upadłość

Recaro Holding, jako spółka macierzysta Grupy Recaro, jest właścicielem marki Recaro i niezależnie działających spółek Recaro Aircraft Seating z siedzibą w Schwäbisch Hall oraz Recaro eGaming z siedzibą w Stuttgarcie w Niemczech. Korzenie firmy sięgają 1906 roku.

29 lipca 2024 sąd w Esslingen (Niemcy) opublikował wniosek Recaro dotyczący bankructwa. Słynny niemiecki producent, którego siedziba mieści się w Kirchheim unter Teck, przejdzie restrukturyzację, która zdecyduje o jego losach.


Pracownicy zgadzali się na odroczenie wypłat wynagrodzeń

Niemiecki serwis branżowy Automobilwoche podaje, że decyzja Recaro była zaskoczeniem zarówno dla pracowników, jak i dla związku zawodowego IG Metall. 

– Nie wiadomo, co to oznacza dla 215 pracowników Recaro Automotive GmbH w Kircheim. Oczekujemy, że wyczerpane zostaną wszystkie opcje mające na celu zabezpieczenie miejsc pracy i znalezienie zrównoważonego rozwiązania – mówią niemieckim mediom przedstawiciele IG Metall.

Rozczarowania obrotem sprawy nie kryje rada zakładowa. IG Metall. Nie bez powodu. Pracownicy z poświęceniem pomogli utrzymać stabilność ekonomiczną firmy, zgadzając się na odroczenie wypłat wynagrodzeń. – Czujemy się zawiedzeni przez kierownictwo – podkreśla Frank Bokowits, przewodniczący rady zakładowej.

Sąd w Esslingen wyznaczył tymczasowy zarząd firmy. Związkowcy żądają, aby pracownicy byli na bieżąco informowani o sytuacji w Recaro.

Producenci aut i klienci mogą mieć problem

Bankructwo nie pozostanie bez znaczenia dla producentów samochodów i klientów. Może pojawić się problem z odbiorem zamówionych foteli, które stanowią część wyposażenia wielu modeli sportowych samochodów.

Recaro Holding składa się obecnie z kilku firm. Aircraft Seating produkuje fotele do samolotów, eGaming działa w Stuttgarcie i zajmuje się produktami gamingowymi. Firma ma także dwie licencyjne marki: bankrutujące Automotive Seating i Kids, które produkuje foteliki dla dzieci.


Historia Recaro

W 1906 roku Wilhelm Reutter otworzył firmę Stuttgarter Carosserie und Radfabrik. Pod późniejszym szyldem Stuttgarter Karosseriewerk Reutter & Co. Przedsiębiorstwo produkowało nadwozia dla samochodów. Z czasem niemiecka firma zajęła się wytwarzaniem foteli samochodowych. Na niemieckiej stronie Wikipedii, poświęconej firmie, brak informacji, czym przedsiębiorstwo zajmowało się w czasie II wojny światowej. W 1963 roku fabrykę nadwozi przejęło Porsche, a firma Reutter-Carosserie (RE-CARO), czyli późniejsze Recaro, skupiło się na produkcji foteli.

KW

Źródło zdjęcia: W ostatnich dniach lipca Recaro złożyło wniosek o upadłość. Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Gospodarka