fot. Instagram/Aleksandar Vuczić
fot. Instagram/Aleksandar Vuczić

Vuczić żegna polskiego ambasadora. Rafał Perl odchodzi z placówki w Serbii [NASZ NEWS]

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Serbskie media informują, że prezydent tego kraju Aleksandar Vuczić przyjął na pożegnalnej wizycie Ambasadora RP Rafała Perla. Polski urzędnik był na placówce w Belgradzie od 2020 roku.

Prezydent Serbii żegna ambasadora RP

Zapowiedzi spotkania pojawiły się w serbskich mediach. Potem relacja wraz ze zdjęciem ukazała się na oficjalnym instagramowym profilu prezydenta Republiki Serbskiej. "Tematem spotkania była sytuacja zarówno na Bałkanach Zachodnich, jak i w Europie i na świecie, a ja podkreśliłem, że zachowanie pokoju i stabilności w regionie należy do priorytetów polityki zagranicznej Serbii" - oświadczył Vuczić.


"Życzyłem polskiemu ambasadorowi udanej kontynuacji kariery oraz podziękowałem za za wzmocnienie wzajemnych więzi i współpracę między dwoma krajami. Rozmawialiśmy o stosunkach dwustronnych i wyraziłem zaufanie, że jego następca będzie nadal pracował na rzecz utrzymania dobrych stosunków politycznych i jeszcze lepszej współpracy gospodarczej i każdej innej dla dobra naszego narodu" -  czytamy.

"Podziękowałem za wsparcie, jakie Polska udziela Serbii i Bałkanów Zachodnich w dziedzinie integracji europejskiej i wyraziłem zaufanie, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy będę gościć najwyższych urzędników RP" - napisał prezydent Serbii.


Kim jest Rafał Perl?

Rafał Perl jest wszechstronnie wykształcony, także za granicą. W MSZ pracuje od roku 2004. Przeszedł wszystkie szczeble kariery urzędniczej – od aplikanta po stanowisko dyrektora oraz Pełnomocnika Ministra SZ. Od wielu lat zajmował się relacjami Polski z Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Albanią i Macedonią.

W latach 2011-2015 pracował w Ambasadzie RP w Waszyngtonie jako I sekretarz, a następnie radca ds. politycznych i prasowych, pełniąc funkcję rzecznika prasowego placówki. Następnie pracował w sekretariacie Ministra SZ, któremu też szefował.  W latach 2016-2017 był również Pełnomocnikiem Ministra SZ ds. kontaktów z diasporą żydowską oraz przewodniczącym polskiej delegacji w Międzynarodowym Sojuszu na rzecz pamięci o Holokauście (IHRA). W 2020 został mianowany ambasadorem RP w Serbii. Listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Aleksandra Vučicia złożył 19 sierpnia 2020 r.

Rafał Perl był odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność dyplomatyczną i zasługi dla służby zagranicznej. Posługuje się biegle językiem angielskim i francuskim oraz w stopniu zaawansowanym językiem serbskim.


Ambasador RP w Serbii nie podał na swoim koncie w mediach społecznościowych przyczyn odejścia z placówki. Jego ostatnie wpisy dotyczą zwyczajowej aktywności urzędnika jako ambasadora Polski w Serbii. Również MSZ zapytane przez Salon24.pl milczy w tej sprawie. Zwyczajowo kadencja ambasadora trwa cztery lata, a Perl został powołany przez władze PiS, zatem może być to naturalna konsekwencja wymiany dyplomatów. 

Wielka wymiana ambasadorów

W marcu b.r. MSZ poinformowało, że minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zdecydował, iż ponad 50 ambasadorów zakończy misję, a kilkanaście kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu zostanie wycofanych. Jednocześnie MSZ wyraziło nadzieję na zgodne współdziałanie w tej sprawie najważniejszych władz w kraju.

Zgodnie z prawem ambasadora mianuje i odwołuje prezydent. Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek oświadczył, że Andrzej Duda nie zgadza się na hurtowe odwoływanie ambasadorów, bez konkretnych przesłanek i podawania przyczyn.

Belgrad nie był łatwą placówką. Serbia, chociaż kilkakrotnie potępiła inwazję Rosji na Ukrainę i naruszenie integralności terytorialnej tego kraju, nie dołączyła do nakładanych na Moskwę sankcji międzynarodowych. Między państwami utrzymano relacje na poziomie ministerialnym, a ostatnio Aleksandar Vuczić zapowiedział współorganizowanie z Rosją obchodów i 80. rocznicy wyzwolenia Belgradu spod niemieckiej okupacji.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Polityka