fot. PAP/Canva
fot. PAP/Canva

TVP przeprasza premiera za "für Deutschland". Widzowie zobaczyli to na koniec "19:30"

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 76
Niedzielny „19.30”, serwis informacyjny Telewizji Polskiej, zakończył się inaczej niż zwykle. Widzowie zobaczyli specjalną planszę. To efekt procesu, jaki obecny premier Donald Tusk wytoczył publicznemu nadawcy. Chodziło m.in. o powtarzające się słowa "für Deutschland".

Lider Platformy Obywatelskiej w 2022 roku pozwał Telewizję Polską. Premier Donald Tusk zażądał przeprosin za przedstawianie w „Wiadomościach" jego wizerunku „w czerwonej poświacie z celownikiem nakierowanym na klatkę piersiową". W uzasadnieniu pozwu napisano, że taki sposób pokazywania Donalda Tuska „może zachęcać do fizycznych ataków" na niego. Szef ówczesnej opozycji chciał rocznego zakazu prezentowania go w taki właśnie sposób oraz by TVP wpłaciła 30 tys. zł na cel społeczny. Ponadto przeprosiny miałyby być opublikowane na antenie TVP i TVP Info w głównym wydaniu „Wiadomości" w ciągu siedmiu dni od uprawomocnienia się wyroku.

Premier na celowniku

W pozwie podano dokładną treść przeprosin, która miała brzmieć w następujący sposób: „Telewizja Polska S.A. przeprasza Pana Donalda Tuska za wielokrotne przedstawianie w trakcie programu 'Wiadomości' TVP wizerunku Pana Donalda Tuska w czerwonej poświacie z celownikiem nakierowanym na klatkę piersiową. Powyższe naruszało zasady rzetelności i etyki dziennikarskiej. Tym samym 'Telewizja Polska' S. A. przeprasza za naruszenie dóbr osobistych Pana Donalda Tuska, w szczególności jego dobrego imienia i godności osobistej".

Donald Tusk zaznaczył również, że domaga się, by pod wskazanym tekstem wyraźnie zaznaczono, że „przeprosiny następują na skutek wyroku sądu".


Skutkiem złożenia pozwu Telewizja Polska na zakończenie niedzielnego serwisu informacyjnego „19:30" pokazała planszę z przeprosinami dla premiera Donalda Tuska. Przeprosiny dotyczą m.in. często przytaczanych przez dawne „Wiadomości" słów „für Deutschland (dla Niemiec)". W oświadczeniu odniesiono się do materiałów emitowanych w programu „Wiadomości", publikowanych w latach 2021-2023, gdy u władzy było Prawo i Sprawiedliwość. W tekście oświadczenia, który pojawił się na ekranach zaznaczono, że jego publikacja ma związek „z wytoczonymi przez pana Donalda Tuska w 2022 roku postępowaniami sądowymi".

Premier w czerwonej poświacie

W trakcie, kiedy plansza była wyświetlana na ekranie, jej treść również odczytywał lektor: „Telewizja Polska S.A. w likwidacji przeprasza za wielokrotnie przedstawienie w latach 2021-2023 w audycji 'Wiadomości' wizerunku Pana Donalda Tuska w czerwonej poświacie z celownikiem nakierowanym na klatkę piersiową". Dalej TVP podała, że „przeprasza za wielokrotne publikowanie w sposób wyrwany z kontekstu fragmentu przemówienia pana Donalda Tuska, w którym padają słowa 'für Deutschland' (dla Niemiec)" oraz "za wielokrotne wyemitowanie w 2022 roku filmu insynuującego popieranie przez pana Donalda Tuska polityki Władimira Putina w kontekście toczącej się wojny w Ukrainie".


W ostatnim punkcie komunikatu TVP zaznaczyła, że „przeprasza za opublikowane w wydaniu Wiadomości z dnia 19 i 20 października 2022 roku nieprawdziwe sugestie przyjęcia przez pana Donalda Tuska korzyści majątkowej od Rosjan w wysokości 600 tys. euro”

Profesor Dudek i jego marzenia o telewizji

Do spawy na swoim profilu w mediach społecznościowych odniósł się również prof. Antoni Dudek, który napisał „A dziś wieczorem w rządowej telewizji ("w likwidacji" ) taka niespodzianka. Nie wiem jak Was, ale mnie szczególnie zbulwersowała ta "czerwona poświata". I żeby było jeszcze coś serio (ku serc pokrzepieniu) : marzy mi się TVP jako telewizja bez żadnych programów informacyjnych i publicystyki politycznej (ta ma dość miejsca w innych stacjach, a przede wszystkim w internecie), zdominowana przez programy sportowe, kulturalne i edukacyjne. A do tego jeszcze zarządzana przez pluralistyczny zespół ludzi, którzy z dotychczasową TVP (kiedykolwiek!) nic wspólnego nie mieli. Wiem, że to kompletnie nierealne, ale pomarzyć zawsze można.”


Wpis wywołał lawinę w większości pozytywnych komentarzy.

TW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj76 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (76)

Inne tematy w dziale Kultura