Msza święta w kościele salezjanów w Krakowie rozpoczęła oficjalne obchody 90. urodzin redaktora seniora „Tygodnika Powszechnego” ks. Adama Bonieckiego. Na tym jednak nie koniec. O urodzinach znanego księdza nie zapomniał prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
90. urodziny ks. Adama Bonieckiego. Kraków świętuje
Msza święta w kościele salezjanów w Krakowie rozpoczęła oficjalne obchody 90. urodzin redaktora seniora „Tygodnika Powszechnego” ks. Adama Bonieckiego. Na tym jednak nie koniec.
Urodziny ks. Adama Bonieckiego wypadały w czwartek, ale jubilat przeniósł imprezę na weekend.
„Gazeta Krakowska” podaje, że w sobotę (27 lipca) wszyscy przyjaciele ks. Adama Bonieckiego i „Tygodnika Powszechnego” najpierw wzięli udział w uroczystej mszy św. o godz. 16.30 w kościele ks. Salezjanów.
Homilię wygłosił jezuita ks. Jacek Prusak, oprawę muzyczną mszy przygotował wybitny polski organista profesor Krzysztof Latała. Po mszy św. urodziny księdza Bonieckiego świętowano w centrum Manggha.
Prezydent Krakowa: Składam najserdeczniejsze życzenia
„Dziś Kraków świętuje 90. urodziny Księdza Adama Bonieckiego, pisarza, dziennikarza i byłego redaktora naczelnego Tygodnika Powszechnego. Księdzu Bonieckiemu składam najserdeczniejsze życzenia z okazji tak pięknego jubileuszu oraz wyrazy uznania za jego wieloletnią działalność społeczną i publiczną” - napisał z tej okazji prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
– Chciałbym podziękować wszystkim, którzy chcieli wziąć udział w tej uroczystości, w tym świętowaniu. W sobotę, w słońce. Można było pójść nad Wisłę. Bardzo wzruszające i zdumiewające. Chciałbym podziękować tym, którzy urządzili to święto. W końcu mogliśmy spotkać się na salce, gdzie zwykle pijemy herbatę i też by było dobrze, ale uznano, że rzeczywiście warto to uczcić tak wspaniałą uroczystością – mówił jubilat.
Kim jest ksiądz Adam Boniecki
Adam Boniecki urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. W latach 1999–2011 był redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego”, z którym związany jest od 1964 r. W czasach PRL był wychowawcą niepokornej młodzieży, m.in. w krakowskim duszpasterstwie św. Anny i współpracownikiem opozycji demokratycznej, zwłaszcza Komitetu Obrony Robotników. W latach 70. podróżował po Europie, gdzie opisywał posoborową przemianę w Kościele.
Po wyborze papieża Polaka przygotował monumentalne „Kalendarium życia Karola Wojtyły”, później przeniósł się do Watykanu, gdzie na polecenie Jana Pawła II stworzył polską edycję „L’Osservatore Romano”. Papieżowi towarzyszył w pielgrzymkach jako dziennikarz, był także jego emisariuszem do ogarniętej stanem wojennym Polski.
Jest członkiem Zgromadzenia Księży Marianów, w latach 1993–1999 był przełożonym generalnym tego zakonu. Kiedy po powrocie do Polski i do redakcji „TP” stał się jednym z najważniejszych komentatorów rzeczywistości III RP, nowe władze Zgromadzenia nałożyły nań zakaz wystąpień medialnych poza „Tygodnikiem”.
Jest autorem książek i laureatem wielu nagród, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i komandorią Narodowego Orderu Zasługi Republiki Francuskiej.
KW
Źródło zdjęcia: Źródło zdjęcia: Adam Boniecki. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Inne tematy w dziale Społeczeństwo