Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Polscy siatkarze Jakub Kochanowski (P) i Bartosz Kurek (C). Fot. PAP/Adam Warżawa
Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Polscy siatkarze Jakub Kochanowski (P) i Bartosz Kurek (C). Fot. PAP/Adam Warżawa

Ile polscy sportowcy mogą dostać za medale na igrzyskach? Kwoty robią wrażenie

Redakcja Redakcja Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
W czasie Igrzysk Olimpijskich we Francji sportowcy mają szanse nie tylko bić rekordy i zdobywać medale, ale zarobić całkiem przyzwoite pieniądze. Wiemy dokładnie jakie.

Sama organizacja olimpiady kosztowała 8 mld euro

Wiadomo, że dla sportowców nie pieniądze są najważniejsze, ale rywalizacja i reprezentowanie kraju. Dobrze jednak się stało, że nasi olimpijczycy mogą liczyć na finansowe premie za wybitne osiągnięcia. Piotr Borys, wiceminister sportu i turystyki zapowiedział, że polski Olimpijczyk za złoty, srebrny lub brązowy medal otrzyma specjalną premię. Oprócz niej zawodnicy mogą liczyć na jeszcze inne dowody uznania. 

- Będzie to wyjątkowe wydarzenie, którego jeszcze w przestrzeni igrzysk nie było, patrząc na skalę organizacji olimpiady w Paryżu i to, co postawili przed sobą Francuzi. Wyjątkowe na pewno będzie otwarcie igrzysk, bo nie odbędzie się na stadionie, tylko wzdłuż Sekwany, która płynie przez Paryż  - powiedział Piotr Borys w radiowej Jedynce. Wspomniał, że organizacja olimpiady w Paryżu kosztowała 8 mld euro.

Zapytany, jak ocenia szanse medalowe naszej reprezentacji, Borys odpowiedział: „Co do liczby nie chciałbym nic mówić, pozostawmy to już dzisiaj sportowcom, bo na tej ostatniej prostej wszystko jest w ich rękach, nogach, ale przede wszystkim także w umysłach". Dodał, że "mamy 211 zawodników. Po raz pierwszy historycznie więcej kobiet niż mężczyzn. To będą ponad dwa tygodnie wielkich wrażeń i życzmy sobie jak najczęściej Mazurka Dąbrowskiego. Trzymamy kciuki za naszych wszystkich zawodników".


Ile Polacy zarobią na medalach? Kwota za "złoto" robi wrażenie

Piotr Borys opowiedział również o wysokości premii za medale. Olimpijczyk za złoty medal otrzyma 100 tys. złotych, za srebrny 70 tys., za brąz - 55 tys. Dodał, że oprócz premii zawodnicy otrzymają również inne korzyści – stypendia i nagrody. Dla przykładu powiem, że jeżeli ktoś zdobędzie złoto, to otrzyma dodatkowo 24-miesięczne stypendium w kwocie 15 tys. złotych miesięcznie.

- Nasz publiczny system wydaje rocznie blisko 4 mld złotych łącznie na sport. To są bardzo wysokie kwoty, od infrastruktury, poprzez szkolenie młodzieży, na końcu szkolenie kadr. Cały nasz system szkolenia olimpijczyków w ciągu trzech lat to wydatek blisko pół miliarda złotych - podkreślił wiceminister Piotr Borys.

Z kolei Tomasz Majewski, szef polskiej misji olimpijskiej na igrzyska w Paryżu w porannym programie TVN24 zapewnił, że „w wiosce olimpijskiej panuje atmosfera jak na obozie sportowym, wszyscy są skupieni na przygotowaniach do startów. Pamiętajmy, że sportowcy przyjechali tu do pracy".

Tomasz Majewski dodał także, że „Każdy polski olimpijczyk dostał książkę +Pierwsza drużyna+ opowiadającą o naszych olimpijczykach z Paryża z 1924 roku, aby mógł poczuć się związany ze swoimi starszymi kolegami, sprzed 100 lat". Zapytany o szanse medalowe szef polskiej misji olimpijskiej powiedział: "Nie mam pojęcia, tak naprawdę o szansach można mówić dopiero, gdy zacznie się rywalizacja. Zmienny w układance medalowej jest bardzo dużo".


Ilu naszych zawodników pojechało na igrzyska?

Na Igrzyska do Paryża pojechało się 210 polskich sportowców -  113 kobiet i 97 mężczyzn. Zabraknie Huberta Hurkacza, Jana Zielińskiego i zawieszonego Norberta Kobielskiego.  To ekipa tylko niewiele mniej liczna od tej, która reprezentowała nasza kraj w czasie igrzysk olimpijskich w Tokio, kiedy startowało 216 olimpijczyków z Polski.

W stosunku do poprzednich Igrzysk zmianie uległy również dyscypliny, w których wezmą udział nasi zawodnicy. W Japonii nie walczyliśmy o medale w skokach do wody i triathlonie. Z kolei w Paryżu nie mamy nie wystawiamy nikogo w gimnastyce, skateboardingu oraz taekwondo.

Tomasz Wypych

Fot. Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Polscy siatkarze Jakub Kochanowski (P) i Bartosz Kurek (C). Fot. PAP/Adam Warżawa

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Sport