Fot. gov.pl
Fot. gov.pl

Kierowcy zaczną liczyć każdą złotówkę. Będzie więcej płatnych dróg

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 43
Rząd planuje zwiększyć liczbę płatnych odcinków dróg w Polsce. Nowy projekt rozporządzenia Tak wynika z nowego projektu rozporządzenia, które przewiduje rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Uspokajamy na wstępie, że ewentualne nowe opłaty nie będą dotyczyć wszystkich kierowców.

Ministerstwo chce nowych opłat

O sprawie donosi portal Interia.pl. Czytamy, że resort infrastruktury jest w trakcie prac nad zmianami w przepisach dotyczących opłat za autostrady i drogi ekspresowe w Polsce. Serwis powołuje się na dane udostępnione na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, z których wynika, że zmiana ma objąć autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 roku. O te odcinki ma zostać rozszerzona sieć dróg objęta w Polsce elektronicznym systemem poboru opłat.

Rząd tłumaczy, że pozyskane w ten sposób pieniądze mają zostać przeznaczone na budowę nowej infrastruktury drogowej.

"Rozszerzenie sieci dróg płatnych zostanie wdrożone jako jedno z narzędzi realizacji polityki transportowej państwa a pozyskane środki z opłat zwiększą przychody Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowane są inwestycje drogowe - dzięki temu kontynuowana jest rozbudowa sieci dróg krajowych w Polsce" - napisano w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów.


Kogo dotyczyć będą nowe opłaty

Kierowcy zwykłych samochodów osobowych mogą na szczęście odetchnąć z ulgą. Nowe opłaty drogowe mają objąć pojazdy o masie powyżej 3,5 tony. Zatem dotyczyć ono będzie w głównej mierze pojazdów ciężarowych.

Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy, że sieć dróg płatnych nie była rozszerzana od 2017 roku. A od tego czasu w Polsce oddano do użytku znaczną liczbę nowych odcinków dróg krajowych klasy A oraz dróg krajowych klasy S. Omawiane rozporządzenie wejdzie w życie już w trzecim kwartale 2024 roku. Dzięki temu mają wzrosnąć przychody Krajowego Funduszu Drogowego.

Opłata ta jest aktualnie pobierana na ok. 3660 km dróg krajowych.


MB

Fot. Autostrada A2, zdjęcie przykładowe. Źródło: Gov.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj43 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (43)

Inne tematy w dziale Gospodarka