Fot. Facebook/Pixabay
Fot. Facebook/Pixabay

"Generał Maczek". Belgowie uwarzyli piwo ku czci polskiego bohatera

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Mieszkańcy Beneluxu nie zapomnieli o swoim wyzwolicielu. Belgijski browar postanowił w nietypowy sposób uhonorować generała Stanisława Maczka, który przed 80 laty rozpoczął wyzwalanie tych ziem. Belgowie uważali piwo, które nazwano nazwiskiem oficera.

Belgowie uwarzyli wyjątkowe piwo. Na cześć Polaka

Niewielki browar Brouwerij De Poes uwarzył wyjątkowe piwo, które wspomina generała Stanisława Maczka. Nic w tym dziwnego, w 2024 roku czcimy bowiem 80-lecie rozpoczęcia krwawego szlaku bojowego przez jego jednostkę, który zakończył się wyzwoleniem kilku belgijskich i holenderskich miast.

"Dziś butelkujemy piwo wyzwoleńcze „Generał Maczek” ku pamięci naszych byłych polskich wyzwolicieli! Piwo powstało z inicjatywy i we współpracy ze stowarzyszeniem „Pierwsza Polska Dywizja Pancerna - Belgia”.Piwo musi teraz dojrzewać przez kilka tygodni w ciepłym pomieszczeniu (ponowna fermentacja w butelce) i będzie dostępne od początku września 2024 roku" - czytamy w opisie produktu.



Kim był gen. Maczek? To bohater nie tylko dla Polaków

Generał Stanisław Maczek uznawany jest za jednego z najlepszych dowódców I połowy XX wieku. Walczył już w I wojnie światowej, wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej.

Był on fanem nowoczesnych sposobów prowadzenia wojny. Uważał, że oddziały pancerne i ruch na polu bitwy to przyszłość.

O Maczku zrobiło się głośno podczas kampanii obronnej w 1939 roku. Stanął on (wówczas w stopniu pułkownika) na czele pierwszej polskiej w pełni zmotoryzowanej 10 Brygady Kawalerii i operował na południu kraju, gdzie zadał piekielnie ciężkie straty wielokrotnie silniejszemu niemieckiemu korpusowi. Udało mu się opuścić Polskę przez Węgry. Potem walczył w obronie Francji i odbudowywał polskie siły w Wielkiej Brytanii.

Polski oficer zrobił się słynny na cały świat w latach 1944-1945. Jego 1 Dywizja Pancerna wyzwoliła Ypres, Gandawę, Axel i Bredę. Generał swój 1800-kilometrowy szlak bojowy zakończył 5 maja 1945 roku w Wilhelmshaven, gdzie przyjął kapitulację dowództwa bazy niemieckiej marynarki wojennej.

Formacja Maczka uchodziła za elitarną. Skutecznie i szybko otaczała niemieckie odziały nie dając im żadnych szans na wycofanie się na dogodne pozycje. Jego żołnierze bardzo humanitarnie traktowali mieszkańców wyzwolonych przez nich ziem dlatego stał się on bohaterem w Belgii i Holandii.

MB

Fot. Beczka, piwo "Generał Maczek". Źródło: Pixabay.com/brouwerijdepoes


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (19)

Inne tematy w dziale Gospodarka