Szkolenie poligonowe. Fot. PAP/Marian Zubrzycki
Szkolenie poligonowe. Fot. PAP/Marian Zubrzycki

Wojsko idzie za ciosem. Powołania do armii otrzyma ćwierć miliona Polek i Polaków

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 39
Kilka tygodni temu wojsko wzywało na szkolenie tzw. pasywną rezerwę. To osoby, zwłaszcza z przydziałami mobilizacyjnymi, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej, nie podlegają militaryzacji oraz nie ukończyły 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień oficerski i podoficerski – 63 roku życia.

Powołania do armii otrzyma ćwierć miliona Polek i Polaków 

Chodzi przede wszystkim o osoby, które w przeszłości miały już kontakt z wojskiem, np. w ramach obecnie zawieszonej obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, a zatem złożyli już przysięgę wojskową mają przydziały mobilizacyjne do konkretnych jednostek. Na ćwiczenia mogą być powołane osoby, które nie ukończyły 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień oficerski i podoficerski – 63 roku życia. Obowiązek rezerwistów wzięcia udziału w ćwiczeniach wynika z ustawy o obronie Ojczyzny; mogą oni być powoływanie na ćwiczenia jednodniowe, krótkotrwałe - do 30 dni, długotrwałe - trwające nieprzerwanie do 90 dni oraz rotacyjne trwające łącznie do 30 dni z przerwami w ramach jednego roku.

Teraz polska armia wezwie 230 tys. osób. Tak wynika z projektu rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej dotyczącego kwalifikacji wojskowej. Projekt pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego i przewiduje, że 20 stycznia 2025 roku zostanie ogłoszona kwalifikacja prowadzona przez komisje wojskowe. Potrwa ona od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 roku.

Szczególne znaczenie dla potrzeb uzupełnieniowych Sił Zbrojnych RP

W uzasadnieniu rozporządzenia napisano, że „proponowany przedział czasowy wynika z przewidywanej liczby około 230 tys. osób, podlegających w 2025 roku obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, przy założeniu funkcjonowania około 391 powiatowych komisji lekarskich orzekających do 35 osób dziennie, z uwzględnieniem jednoczesnej pracy nie więcej niż 2-3 komisji realizujących zadania na terenie administrowanym przez jedno wojskowe centrum rekrutacji”. Resort obrony zaznacza, że „realizacja przedsięwzięcia ma szczególne znaczenie dla potrzeb uzupełnieniowych Sił Zbrojnych RP”.


Kto dostanie wezwanie do wojska

W dokumencie wymieniono roczniki i grupy osób podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Przed komisje lekarskie zostaną wezwani:

  • mężczyźni urodzeni w 2006 roku;
  • mężczyźni urodzeni w latach 2001–2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kat. zdolności od „B6 do B24”), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Ponowne wezwanie tej kategorii osób do kwalifikacji wojskowej i poddanie ich badaniom lekarskim pozwoli na wydanie ostatecznego orzeczenia o zaliczeniu ich do kategorii zdolności „A”, „D” lub „E”, z wynikającymi z tego konsekwencjami;
  • osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kat. zdolności od „B6 lub B24”), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności;
  • kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia lub naukę;
  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.

Pomimo tego, że nie oznacza automatycznie powołania do wojska, to jest ona obowiązkowa.  

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Szkolenie poligonowe. Fot. PAP/Marian Zubrzycki

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj39 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (39)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo