1,5 mld euro pomocy otrzyma Kijów od Komisji Europejskiej. Środki będą pochodzić z zamrożonych rosyjskich aktywów w ramach sankcji po wybuchu wojny na Ukrainie.
Miliardy euro dla Ukrainy z rosyjskiej kasy
- Unia Europejska stoi po stronie Ukrainy. Dziś przekazujemy 1,5 mld euro z zamrożonych rosyjskich aktywów na obronę i odbudowę Ukrainy. Nie ma lepszego symbolu ani zastosowania dla pieniędzy Kremla niż uczynienie Ukrainy i całej Europy bezpieczniejszym miejscem do życia - napisała szefowa KE Ursula von der Leyen, wybrana niedawno na drugą kadencję przy poparciu rządu Donalda Tuska.
Przywódcy państw G7 w czerwcu osiągnęli porozumienie w sprawie wypłaty 50 mld dolarów wsparcia dla Ukrainy. Ma to nastąpić przed końcem roku. Porozumienie zakłada, że zabezpieczeniem dla pożyczki będą zyski z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów, których łączna wartość wynosi ok. 300 mld euro.
Zgodnie z unijnymi regulacjami nałożenie sankcji na Rosję wymaga jednomyślności wszystkich 27 krajów UE, a sankcje są odnawiane co pół roku. Niektóre kraje Zachodu, wśród nich USA, obawiają się, że w pewnym momencie jednomyślności "27" zabraknie, co zagrozi gwarancjom dla udzielonych Ukrainie pożyczek.
Omawiają realizację sankcji
Dlatego przedstawiciele państw UE omówili w środę w Brukseli nowe opcje w sprawie obowiązywania sankcji, którymi objęte są aktywa banku centralnego Rosji. Celem jest wypracowanie mocniejszych gwarancji dla pożyczek udzielonych Ukrainie przez Zachód.
KE ma we wrześniu przedstawić wniosek dotyczący zmiany zasad przedłużania sankcji wobec zamrożonych aktywów banku centralnego Rosji. Celem jest wypracowanie mocniejszych gwarancji dla pożyczek udzielonych Ukrainie przez Zachód.
Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. państwa G7 i UE zamroziły ponad 250 mld euro aktywów rosyjskiego banku centralnego. Prócz tego zajęto rosyjskie aktywa prywatne, w tym nieruchomości i jachty oligarchów z kręgu Władimira Putina.
Konfiskata samych zamrożonych aktywów Rosji budzi wątpliwości w świetle prawa międzynarodowego. Dlatego kraje zachodnie chcą przekazać Ukrainie odsetki wygenerowane przez te aktywa, co może dać do 3 mld euro rocznie. Większość zamrożonych rosyjskich pieniędzy znajduje się w krajach UE i została zablokowana przez Euroclear, międzynarodową organizację depozytową z siedzibą w Belgii.
Aktywa rosyjskie pozostaną zamrożone, dopóki Rosja nie zapłaci za szkody wyrządzone Ukrainie. Bank Światowy szacuje, że odbudowa Ukrainy będzie kosztowała ok. 500 mld dolarów.
Fot. Szefowa KE Ursula von der Leyen/PAP/EPA
Red.
Inne tematy w dziale Polityka