Nergal był w tarapatach. Ale nowa prokuratura nie widzi problemu i wycofuje akt oskarżenia

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
O dużym szczęściu może mówić kontrowersyjny artysta Adam "Nergal" Darski, którego prokuratura oskarżała o znieważenie godła w czasie trasy koncertowej zespołu Behemoth. Teraz po zmianach kadrowych śledczy uznali, że była to wizja artystyczna muzyka, a nie przestępstwo.

Zdaniem prokuratury przed zmianą władzy plakat promujący trasę zespołu "Behemoth" pod hasłem "Rzeczpospolita Niewierna", który odbywał się między 30 września a 10 października 2016 r., znieważył polskie godło. Na plakacie został przedstawiony biały orzeł bez korony. Zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle. Nad orłem umieszczono też napis "Rzeczpospolita Niewierna". 


Prokuratura: "Nergal" ma prawo do swoich poglądów

Prokurator Regionalny w Gdańsku, korzystając z uprawnień oskarżyciela publicznego, cofnął akt oskarżenia przeciwko Adamowi „Nergalowi” Darskiemu i dwóm innym osobom, oskarżonym o czyn z art. 137 § 1 kk, w sprawie o sygn. IV K 42/24 Sądu Okręgowego w Gdańsku - informuje Prokuratura Krajowa.  

Śledczy powołują się na prawo międzynarodowe. "Ponownie wykonana analiza materiału dowodowego oraz zarzutów aktu oskarżenia doprowadziła do wniosku, że oskarżeni korzystali z prawa do wolności wypowiedzi, gwarantowanej wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej normami art. 54 ust 1 Konstytucji, art. 10 ust 1 i 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, art. 19 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, art. 17 i 19 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych" - ocenia prokuratura. 

"Ustalenia śledztwa wykazały, że w okresie od 30 września do 10 października 2016 r., zespół muzyczny „Behemoth” odbywał trasę koncertową „Rzeczpospolita Niewierna”. Na plakacie promującym tę trasę, został przedstawiony biały orzeł bez korony. Zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż, a cała grafika była umieszczona na czerwonym tle" - czytamy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok uniewinniający i nakazał ponownie rozpatrzyć sprawę w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. 


image


To tylko "twór artystyczny, nie godło RP"

Tak swoją decyzję o cofnięciu aktu oskarżenia wobec "Nergala" i jego współpracowników motywuje prokuratura. 

"Prokurator i oskarżeni pozostawali w sporze co do najistotniejszej kwestii, tj. oceny, czy plakat ten powstał jako przetworzenie godła RP lub „wizerunku orła białego” będącego częścią godła, czy też była to wizja artystyczna, nieodnosząca się do symbolu narodowego. Oskarżeni prezentowali pogląd dozwolonej swobody artystycznego przekazu, natomiast prokurator używał określenia „Orzeł Biały”, przypisując spornej grafice cechę „symbolu Rzeczypospolitej Polskiej”, w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych. Przyjmował, że orzeł na plakacie jest tożsamy z „innym znakiem państwowym” i podlega ochronie na podstawie art. 137 § 1 kk. Należało zatem bezspornie rozstrzygnąć, co to jest godło państwowe, a nade wszystko ocenić, czy zawiera je w sobie kwestionowana grafika" - brzmi tłumaczenie.

"Art. 28 ust. 1 Konstytucji RP stanowi, że godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Powyższy zapis znajduje doprecyzowanie w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 roku w art. 2 ust 1, gdzie stwierdza się, że godłem RP jest „wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy”. Odnosząc powyższą, bardzo precyzyjną definicję godła do spornej grafiki, Prokurator uznał, że kwestionowana grafika jest tworem artystycznym, nie jest natomiast godłem RP" - dodano w uzasadnieniu.  


Fot. Adam "Nergal" Darski/Facebook 

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj20 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (20)

Inne tematy w dziale Polityka