Francuski operator kolejowy SNCF ogłosił w piątek, że padł ofiarą „masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV”. Do ataku doszło na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. W co najmniej kilku miejscach chuligani wywołali pożary na torach kolejowych.
Zmasowane ataki na trasy TGV
Do ataku doszło w nocy z czwartku na piątek - poinformowała AFP. Ruch TGV na kilku trasach jest zakłócony, media piszą o znacznych utrudnieniach.
Według SNCF zakłócenia mają potrwać do końca weekendu. Ich źródłem są podpalenia przy torach linii TGV. AFP podaje za swoimi źródłami, że może chodzić o akty sabotażu.
Zablokowana trasa Paryż-Londyn
Przewoźnik Eurostar poinformował, że połączenia kolejowe między Londynem a Paryżem zostały w piątek zakłócone w wyniku aktów wandalizmu we Francji, co skutkuje wydłużeniem czasu podróży.
„W związku ze skoordynowanymi aktami złej woli na terytorium Francji, które miały wpływ na linię dużych prędkości między Paryżem a Lille, w dniu dzisiejszym, w piątek 26 lipca, wszystkie pociągi dużych prędkości jadące do i z Paryża zostaną przekierowane na linię tradycyjną. Wydłuża to czas podróży o około półtorej godziny. (...) Kilka połączeń zostało odwołanych” – oznajmił Eurostar w oświadczeniu.
Również francuski operator kolejowy SNCF poinformował, że utrudnienia w kraju dotknęły 800 tys. pasażerów kolei szybkich prędkości TGV.
Minister sportu mówi o "sabotowaniu igrzysk"
W związku z atakami, ministra sportu Amelie Oudea-Castera potępiła osoby chcące "sabotować igrzyska", a minister transportu Patrice Vergriete podkreślił, że ten „skandaliczny czyn przestępczy” ma „bardzo poważne konsekwencje” dla ruchu pociągów w kraju.
AFP poinformowała o mobilizacji służb wywiadowczych.
„Zmasowany atak” na sieć kolei dużych prędkości, który spowoduje zakłócenia do końca weekendu, dotknie 800 000 podróżnych - powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor generalny przedsiębiorstwa kolejowego SNCF Jean-Pierre Farandou.
Według Vergriete'a "bardzo poważne skutki" ataków dotyczą połowy pociągów na trasach biegnących na północ, wschód kraju oraz do Bretanii na północnym zachodzie oraz, 25 proc. składów skierowanych na południowy zachód.
Atak na francusko-szwajcarskie lotnisko
Na francusko-szwajcarskim lotnisku EuroAiport ze względów bezpieczeństwa ewakuowano pasażerów i tymczasowo zawieszono loty - poinformował ten port lotniczy w piątek w komunikacie w serwisie X. Prawdopodobnie doszło tam do ataku cybernetycznego.
Terminal musiał być ewakuowany i jest obecnie zamknięty - podało lotnisko. Pasażerowie są proszeni o kontakt ze swoimi liniami lotniczymi w sprawie zaplanowanych rejsów. (https://tinyurl.com/2pydcpdk)
EuroAiport znajduje się we Francji, 4 km od szwajcarskiej Bazylei. Funkcjonuje również pod nazwą lotnisko Bazylea-Miluza-Fryburg.
MB
Fot. TGV, zdjęcie przykładowe. Źródło: Pixabay.com
Inne tematy w dziale Polityka