na zdjęciu: Minister zdrowia Izabela Leszczyna (P) i prezes NIL Łukasz Jankowski (L) podczas konferencji prasowej. fot. PAP/Tomasz Gzell
na zdjęciu: Minister zdrowia Izabela Leszczyna (P) i prezes NIL Łukasz Jankowski (L) podczas konferencji prasowej. fot. PAP/Tomasz Gzell

Polska zamówi najnowsze szczepionki. Wirus roznosi się bardzo szybko

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 77
Polska zamówiła szczepionki przeciwko nowemu wariantowi wirusa Covid -19. Czy to dmuchanie na zimne, czy jest się czego bać?

Ministerstwo Zdrowia zamówiło szczepionki na nowy wariant koronawirusa

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że resort zdrowia złożył zamówienie na zmodyfikowaną szczepionkę przeciwko Covid-19, dostosowaną do nowego wariantu wirusa.

Według Głównego Inspektora Sanitarnego trzy tygodnie temu firma Novavax złożyła wniosek o rejestrację zmodyfikowanej szczepionki przeciwko Covid-19 opartej na wariancie JN1. Jeśli firma zarejestruje szczepionkę w optymistycznym wariancie do połowy sierpnia, to realnie ta szczepionka pojawi się w magazynach w drugiej połowie września.

- My oczywiście jesteśmy w trakcie przetargu i mamy tę szczepionkę zamówioną" - powiedziała minister zdrowia pytana na konferencji prasowej o dostępność nowej szczepionki w Polsce. Obawiam się, iż będzie ona dostępna dopiero na przełomie września i października. Nie spodziewamy się takiej fali zachorowań, która by sprawiła, że będzie niebezpiecznie – zastrzegła szefowa resortu zdrowia.

Dziesięciokrotny wzrost zachorowań na Covid-19

GIS zaobserwował w ciągu miesiąca dziesięciokrotny wzrost zachorowań na COVID-19. Poinformował o tym w dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł. W zakażeniach dominuje wariant SARS-CoV-2 o nazwie Omikron, wciąż pojawiają się kolejne jego podwarianty, takie jak Kraken, Pirola, a ostatnio m.in. JN1 i wariant KP.

Grzesiowski zaznaczył, że szczepienia nowym preparatem przed październikiem mogą być mało prawdopodobne i dodał, że to jest problem, bo obecnie tych szczepionek w ogóle nie ma. Nie mają ich też Niemcy, Holendrzy czy Duńczycy. Po prostu świat nie nadąża z produkcją nowych szczepionek zgodnie ze zmianami wirusa".

W zakażeniach dominuje wariant SARS-CoV-2 o nazwie Omikron, wciąż pojawiają się kolejne jego podwarianty, takie jak Kraken, Pirola, a ostatnio m.in. JN1 i wariant KP. Prof. Robert Flisiak zwraca także uwagę, że jesienią można spodziewać się dalszego wzrostu liczby chorych. Dlatego właśnie trwają intensywne prace nad aktualizacją szczepionki.


- Gdybyśmy założyli, że fala rozpoczęła się z końcem czerwca, potrwa ona mniej więcej do przełomu października i listopada ze szczytem w połowie września - powiedział Główny Inspektor Sanitarny.

Potwierdził, że nowe warianty wywołują typowe objawy dla wariantu Omicron: gorączkę, kaszel, zapalnie spojówek i ból gardła. Dodał, że zapalenie płuc występuje rzadko.

Twarde dane, dowody i rzeczywistość

Przypomnijmy, że pomimo twardych danych i dowodów na bezpieczeństwo oraz skuteczność szczepionek w zmniejszaniu ciężkiego przebiegu chorób zakaźnych, w Unii Europejskiej zanotowano zmniejszenie zaufania do szczepień. Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący szczepień. do tej pory w Polsce do utylizacji trafiło 38 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi, bo nie było chętnych. W tym ponad trzy miliony dawki szczepionki AstraZeneca, ponad 11 milionów preparatu firmy Janssen, ponad 7,5 miliona szczepionek firmy Moderna i ponad 4,5 miliona szczepionek (starszej generacji) firmy Novavax. Do tego ponad 10 milionów dawek preparatu firmy Pfizer i 1,5 miliona dawek szczepionek Pfizer Junior. Miesięczny koszt przechowywania szczepionek przeciwko koronawirusowi wynosi około 800 tysięcy złotych.

na zdjęciu: Minister zdrowia Izabela Leszczyna (P) i prezes NIL Łukasz Jankowski (L) podczas konferencji prasowej. fot. PAP/Tomasz Gzell


TW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj77 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (77)

Inne tematy w dziale Rozmaitości