na zdjęciu: Katerka pogotowia na sygnale, zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Szymon Pulcyn
na zdjęciu: Katerka pogotowia na sygnale, zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Szymon Pulcyn

Już nie tylko Poznań. Super-bakteria rozprzestrzenia się po szpitalach w Polsce

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Szpital Miejski im. Strusia w Poznaniu wprowadził tymczasowe ograniczenie odwiedzin pacjentów na oddziale chorób wewnętrznych. Ma to związek z wykryciem pojedynczych przypadków antybiotykoopornych bakterii Klebsiella pneumoniae NDM (New Delhi). Tymczasem okazuje się, że ten sam patogen odkryto w środę w jednym z warszawskich szpitali.

Ograniczenia w poznańskim szpitalu

Placówka poinformowała w środę o wprowadzeniu zakazu wstępu na oddział osób z objawami infekcji górnych dróg oddechowych, ograniczyła godziny odwiedzin oraz wprowadziła limit jednej osoby przy łóżku chorego.

Dodatkowe ograniczenia dotyczą odwiedzin pacjentów przebywających w izolatkach - wejście na salę możliwe jest maksymalnie na 5 minut, przed wejściem należy ubrać rękawiczki jednorazowe oraz fartuch jednorazowy.

Szpital przypomniał w czwartek, że Klebsiella pneumoniae NDM to bakterie, które stały się odporne na większość antybiotyków. Rozprzestrzenianie się NDM jest wynikiem częstego stosowania antybiotyków w szpitalach i przez lekarzy rodzinnych.

Super-bakteria dotarła do Warszawy

Wirtualna Polska ustaliła natomiast, że zakażonych bakterią New Delhi jest również kilku pacjentów na oddziale urologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie. Informacje te zostały potwierdzone przez szpital.

"Szpital przesłał informacje o wykryciu bakterii New Delhi (Klabsiella pneumoniae MBL-NDM) w Oddziale Urologii. Podjęto już działania zapobiegawcze i przeciwepidemiczne w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia" - przekazała redakcji portalu wp.pl Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.


Super-bakteria odporna na antybiotyki. Czym jest New Delhi?

W większości przypadków bakterie NDM są obecne w jelitach bez powodowania problemów zdrowotnych. Jednak mogą one wywołać zakażenie u osób poddawanych chemioterapii, cewnikowanych do pęcherza moczowego lub leczonych w oddziale intensywnej terapii.

Bakterie NDM mogą się rozprzestrzeniać w szpitalach i domach opieki przez bezpośredni kontakt z nosicielem tych bakterii. Są one odporne na znane ludzkości antybiotyki. Pacjent z NDM musi być izolowany w osobnej sali lub z innymi pacjentami z NDM. Może być odwiedzany przez rodzinę i znajomych, pod warunkiem mycia rąk przed i po kontakcie.

Jak podkreślono szpitale, domy opieki i inne placówki nie mogą odmówić ani opóźniać leczenia ze względu na NDM. Każda placówka musi zapewnić bezpieczny pobyt takim pacjentom.

MB

na zdjęciu: Katerka pogotowia na sygnale, zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Szymon Pulcyn



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Rozmaitości