Około 20 proc. Niemców, którzy płacili składki przez minimum 45 lat pracy otrzymuje emeryturę niższą niż 1200 euro - alarmuje agencja prasowa dpa. Problem może się stawać coraz poważniejszy.
Niemcy dostają głodowe emerytury. Podano dane
Ponad milion osób w Niemczech otrzymuje poniżej 1200 euro emerytury - wynika z odpowiedzi rządu na wniosek Sahry Wagenknecht, szefowej grupy w Bundestagu BSW cytowanej przez agencję dpa. To kwota, za którą ciężką się utrzymać.
Już pod koniec zeszłego roku z tym samym problemem zmagało się ponad milion emerytów. Warto przypomnieć, że średnia emerytura w tym kraju to około 1604 euro.
W sąsiedniej Austrii średnia emerytura jest o 800 euro wyższa. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę, że systemy pobierania składek i wypłat świadczeń w tych krajach są skrajnie różne.
Czemu emerytury w Niemczech są tak niskie? Eksperci podają przyczynę
Federalny Instytut Badań Ludności przypomina, że do otrzymania emerytury trzeba przepracować minimum 5 lat i płacić w tym okresie składki. Ale uwaga, przekroczenie tego progu nie oznacza automatycznego podnoszenia kwoty emerytury.
W szczególnie trudnej sytuacji mają być kobiety, którym emerytury są obniżane przez długie przerwy w pracy, pracę w niepełnym wymiarze godzin oraz niższe płace.
Federalne Ministerstwo Pracy twierdzi jednak, że z trudnej sytuacji emerytów nie należy wyciągać wniosków na temat poziomu życia w Niemczech. Resort twierdzi, że wiele emerytów posiada inne źródła dochodu.
Emerytury w Niemczech. Gdzie świadczenia są najwyższe?
Ciekawostką jest geograficzne rozłożenie obszarów, w których średnia emerytura jest najwyższa i najniższa.
Na zachodzie kraju od grudnia 2023 roku jest to 1663 euro, a na wschodzie (dawne NRD) 1471 euro. Dużo lepiej jest w stolicy Niemiec i w krajach związkowych (landach).
Największy odsetek emerytów, którzy otrzymują minimalne świadczenia występuje w Saksonii, Turyngii i Brandenburgii.
MB
Fot. Niemcy, euro, emerytury. Źródło: Pixabay.com
Inne tematy w dziale Polityka