Tylko w 2023 roku do Izby Administracji Skarbowej wpłynęło 46 tysięcy donosów. Okazuje się, że na podatników najchętniej donoszą byli małżonkowie, sąsiedzi i bliscy współpracownicy. Co ciekawe, najwięcej sygnałów o nieprawidłowościach skarbówka otrzymuje w marcu i kwietniu, gdy zbliża się czas rozliczeń z podatków.
Skarbówka ma masę roboty
Portal "Fakt" dotarł do danych, z których wynika, że w zeszłym roku liczba donosów do Izby Administracji Skarbowej wyniosła ok. 46 tysięcy.
"Skarbówka zasypywana jest donosami zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim, kiedy imprez rodzinnych jest najwięcej. Czas rozliczenia z podatków także temu sprzyja. Administracja skarbowa donosy nazywa zgłoszeniami sygnalnymi. Mogą one świadczyć o unikaniu płacenia należności podatkowych" – pisze tabloid.
Wyjaśnia również, że donosy najczęściej docierają do skarbówki za pośrednictwem skrzynki elektronicznej powiadomKAS@mf.gov.pl oraz bezpłatnego numeru interwencyjnego 800 060 000.
Rodzina skarży się do skarbówki
Do skarbówki najczęściej piszą klienci sklepów, kontrahenci przedsiębiorców, pracownicy, sąsiedzi, a także członkowie rodzin (m.in. byli małżonkowie).
– Takie rozłożenie wskazuje na różnorodność kontekstów społecznych i gospodarczych, w których dochodzi do zgłaszania nieprawidłowości, podkreślając jednocześnie złożoność tego zjawiska i emocji temu towarzyszących – tłumaczy w rozmowie z "Faktem" rzecznik prasowy IAS z Lublina Michał Deruś.
Co skarbówka robi z donosem?
Najwięcej takich zgłoszeń jest w marcu i kwietniu. – Z treści doniesień można odnieść wrażenie, że często piszą je członkowie rodziny lub dobrzy znajomi. Moment, kiedy takich pism wpływa do nas najwięcej, zależy od regionu. Generalnie zauważamy ich więcej w okolicach świąt, ale na Podhalu ten moment przypada na okres: ferii, wakacji i długich weekendów – dodaje w rozmowie z portalem Magda Kobos z IAS w Krakowie.
"Fakt" podkreśla w swojej publikacji, że skarbówka nie odpowiada na zgłoszenia, ale są one analizowane i rozpatrywane pod kątem możliwości prowadzenia działań niezgodnych z przepisami prawa podatkowego. "O tym, czy podjąć działania na ich podstawie, decyduje Naczelnik Urzędu Skarbowego lub Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego" – podsumowuje.
MP
Fot. Urząd Skarbowy. Źródło: UM Olsztyn
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka