"Pomnik Kombatantów RP” w Nowogardzie. Fot. UM Nowogard
"Pomnik Kombatantów RP” w Nowogardzie. Fot. UM Nowogard

Kolejny sowiecki pomnik znika z Polski. Data rozbiórki wybrana nieprzypadkowo

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 171
Coraz więcej sowieckich "pamiątek" znika z Polski. Teraz przyszedł czas na pomnik w Nowogardzie. Demontaż rozpoczął się w poniedziałek 22 lipca, a data nie jest przypadkowa. Ten dzień był traktowany w czasach PRL jako święto narodowe.

Demontaż obiektu propagandowego

Jak poinformował Instytut Pamięci Narodowej, w poniedziałek o godz. 13.00 w Nowogardzie (plac Wolności 9) zostanie usunięty sowiecki obiekt propagandowy. Obecni przy tym wydarzeniu będą m.in. prezes IPN dr Karol Nawrocki oraz burmistrz Nowogardu Michał Wiatr, dla którego zburzenie pomnika było jednym z zobowiązań złożonych przed wyborami. 

– Ten obiekt dzieli i budzi kontrowersje wśród mieszkańców Nowogardu, dlatego nie ma dla niego miejsca w przestrzeni publicznej naszego miasta. Jest też po prostu brzydki, nazywany czasem "chochołem”. Osobiście nie mogę doczekać się, kiedy odsłoni widok na jezioro z Placu Wolności – powiedział burmistrz, cytowany przez gs24.pl. 

Data usunięcia pomnika została wybrana symbolicznie. Dzień 22 lipca był traktowany w czasach PRL jako święto narodowe. To data publikacji Manifestu PKWN z 1944 r. 


Pomnik został odsłonięty w rocznicę wybuchu rewolucji październikowej

Pomnik pod nazwą "Braterstwa Broni" odsłonięto 7 listopada 1972 r. podczas obchodów 55. rocznicy wybuchu rewolucji październikowej. Na cokole zostali umieszczeni dwaj średniowieczni rycerze oraz dwaj żołnierze – czerwonoarmista z gwiazdą na hełmie oraz żołnierz "ludowego” Wojska Polskiego. "Podczas uroczystości obecni byli m.in.: I sekretarz KW PZPR w Szczecinie Jerzy Łazarz, konsul ZSRS w Szczecinie Wasilij Owczarow i przedstawiciele Północnej Grupy Wojsk Sowieckich z Legnicy" – przypomina IPN. 

Z inicjatywą budowy upamiętnienia wyszli członkowie Powiatowego Komitetu Frontu Jedności Narodu w Nowogardzie. To środowisko w lutym 1969 r. uznało, że istnieje potrzeba wybudowania w Nowogardzie pomnika Wdzięczności. W tym celu rozpoczęto publiczną, w założeniu dobrowolną, zbiórkę pieniędzy na realizację upamiętnienia. Składać się miały osoby prywatne, ale też zakłady pracy.

Zmiany nie pomogły. Niesmak pozostał 

Pomnik przeszedł różne zmiany, a najważniejsza miała miejsce w 1995 roku, kiedy to zredefiniowano jego znaczenie, nadając mu nową nazwę i umieszczając tablicę upamiętniającą kombatantów RP. Usunięto wówczas z hełmu czerwonoarmisty gwiazdę, będącą symbolem komunizmu.

– Nawet w obecnej formie obiekt ten obraża wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę, zwłaszcza tych, którzy walczyli z sowieckim agresorem. Nie ma zgody na gloryfikację sowieckich bandytów w przestrzeni publicznej naszej ojczyzny. Armia czerwona przyniosła Polsce zniewolenie, morderstwa, gwałty i rabunki. Misją Instytutu Pamięci Narodowej jest oczyszczenie przestrzeni publicznej ze wszystkich obiektów propagandowych – mówi Krzysztof Męciński, dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN.

Sowieckie pomniki znikają z Polski 

IPN przypomina, że "Pomnik Kombatantów RP” w Nowogardzie będzie 41. monumentem zdemontowanym w ramach dekomunizacji po apelu prezesa IPN w marcu 2022 r. 

Rozbiórki pomników wynikają z ustawy przyjętej 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.

MP

"Pomnik Kombatantów RP” w Nowogardzie. Fot. UM Nowogard

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj171 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (171)

Inne tematy w dziale Polityka