Wycofanie alkoholu ze stacji paliw. Największymi przeciwnikami są wyborcy Konfederacji

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
Dokładnie 35 proc. Polaków jest za całkowitym zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych, a 17 proc. opowiada się za zakazem w godz. 22-6. Przeciw ograniczeniom jest 42 proc. badanych. Co ciekawe, 74 proc. respondentów nigdy nie kupiło alkoholu na stacji. Tak wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

CBOS przeprowadziło badanie „Polacy o ograniczeniu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych" w związku z projektem resortu zdrowia, który chce ograniczyć dostępność alkoholu i wprowadzić zakaz jego sprzedaży na stacjach benzynowych od godziny 22 do 6 rano. 

Większość za wycofaniem alkoholu ze stacji benzynowych

Zapytano m.in., czy sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych powinna być zakazana. 52 proc. odpowiedziało, że popiera taką propozycję, przy czym 35 proc. opowiedziało się za całkowitym zakazem, a 17 proc. - za tym, by obowiązywał on tylko w godzinach nocnych, od 22 do 6 rano. Wprowadzenia zakazu nie poparło 42 proc. badanych, a 6 proc. nie miało zdania w tej sprawie. Równo 25 proc. respondentów pytanych, czy zdarza się im kupować alkohol na stacji benzynowej, zadeklarowało, że "przynajmniej od czasu do czasu", a 1 proc. przyznało, że robi to często. 74 proc. badanych nigdy nie kupiło alkoholu na stacji benzynowej.

Najczęściej z zakupu alkoholu na stacji benzynowej korzystają ludzie w grupie wiekowej 25-34 lata. 49 proc. z nich twierdzi, że robi to okazjonalnie, natomiast 4 proc. robi to często. Wśród badanych w wieku powyżej 65 lat, 4 proc. korzysta z zakupów na stacji benzynowej - poinformowano. Sporadyczne kupowanie alkoholu na stacjach deklaruje 40 proc. mężczyzn i 15 proc. kobiet. Wśród młodszych respondentów sprzeciw wobec zakazu deklaruje 60 proc., a wśród starszych 23 proc. Przeciw zakazowi jest 55 proc. mężczyzn i 1 proc. kobiet. Dodano, że 45 proc. kobiet opowiedziało się za całkowitym zakazem sprzedaży alkoholu na stacji benzynowej.  


Wyborcy Konfederacji krytykują pomysł 

Największymi przeciwnikami ograniczeń są wyborcy Konfederacji. Wśród ich sympatyków, 57 proc. sprzeciwia się zakazowi, 15 proc. opowiada się za zakazem nocnym, a 21 proc. - za całkowitym.

Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości w 34 proc. popierają zakaz całkowity, 17 proc. nocny, a 42 proc. jest przeciwna ograniczeniom. Wśród wyborców Trzeciej Drogi 23 proc. popiera całkowity zakaz, 32 proc. nocny, a 38 proc. uważa, że zakaz nie powinien obowiązywać. Najbardziej przychylni całkowitemu zakazowi są wyborcy Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy. Wśród wyborców KO, 46 proc. popiera całkowity zakaz, 21 proc. nocny, a 30 proc. uważa, że alkohol powinien być sprzedawany o każdej porze. Z kolei wyborcy Lewicy popierają zakaz całkowity w 48 proc., 14 proc. - w godzinach nocnych, a 31 proc. jest przeciw zakazom.

W badaniu poinformowano, że wprowadzenia zakazu sprzedaży na stacjach benzynowych nie popierają osoby, którym zdarza się kupować tam alkohol, co zadeklarowało 72 proc. badanych. W przypadku respondentów, którzy nie korzystają z tego miejsca do zakupu, 18 jest za nocnym zakazem, 44 proc. za całkowitym, a 32 proc. sprzeciwia się zakazowi. 


Ministerstwo Zdrowia argumentuje, że ograniczenie dostępności napojów wyskokowych jest niezbędne w walce z problemem alkoholizmu i związanymi z nim problemami zdrowotnymi i społecznymi. Dane Biura Ruchu Drogowego KGP pokazują, że w pierwszym półroczu 2024 roku kierowcy pod wpływem alkoholu spowodowali 533 wypadki drogowe, w których zginęło 37 osób, a 641 zostało rannych. Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę na te tragiczne statystyki jako jedno z uzasadnień dla wprowadzenia nowych regulacji​. 

Branża paliwowa protestuje

Przypomnijmy, że wprowadzenie zakazu budzi wiele kontrowersji, szczególnie wśród przedstawicieli branży paliwowej. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) wyraziła poważne wątpliwości co do zgodności proponowanych przepisów z Konstytucją, zwłaszcza pod względem równości wobec prawa oraz ograniczenia praw przedsiębiorców. Leszek Wiwała, prezes POPiHN, podkreślił, że alkohol stanowi istotny element oferty handlowej stacji benzynowych, które oferują wiele usług dodatkowych, takich jak myjnie, bary, restauracje oraz sklepy spożywcze​. 


Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj29 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (29)

Inne tematy w dziale Polityka