fot. Canva
fot. Canva

Problemy pacjentów z otyłością. Nie zrobią badań, bo się nie zmieszczą

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Otyłość stanowi w Polsce coraz większy problem społeczny. Okazuje się, że osoby otyłe bardzo często nie mogą się leczyć, bo szpitale nie mają odpowiedniego sprzętu dla pacjentów dużą nadwagą. Sprawą po raz kolejny zajął się Rzecznik Praw Pacjenta.

Pod tym względem jesteśmy liderem w Europie

Twarde dane nie kłamią: co siódmy Polak umiera z powodu otyłości. Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych rodaków, co czwarty jest otyły, a ponad połowa waży o kilka kilogramów za dużo. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że za 6 lat tych otyłych będzie aż 30 proc. wszystkich Polaków. I nic nie wskazuje na to by sytuacja miała się poprawić, bo aż 80 proc. z nas nie postrzega otyłości jako choroby.


Liczba osób chorujących na otyłość od 1975 roku zwiększyła się na całym świecie prawie trzykrotnie, a wśród dzieci i młodzieży blisko pięciokrotnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przypomina, że z otyłością i nadwagą zmaga się ok. 2,2 mld ludzi i liczba ta stale rośnie.  Choroba dotyka osoby w każdym wieku, we wszystkich grupach społecznych, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Podobnie jest w Polsce, gdzie osób cierpiących na otyłość stale przybywa. Szczególnie dynamiczny wzrost występowania nadwagi i otyłości obserwuje się od 2016 roku. Najbardziej niepokoi jednak skala problemu u dzieci i nastolatków. Pod tym względem jesteśmy liderem w Europie, a na świecie zajmujemy 5. miejsce. Dzisiaj polskie dzieci zaliczane są do najszybciej tyjących w Europie, bo o ile jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku nadmierną masę ciała notowano w Polsce u mniej niż 10 proc. uczniów, to w ostatnim czasie już u ponad 22 proc. najmłodszych obywateli. Nadwagę miało ma 31 proc. chłopców i 20 proc. dziewczynek, a z otyłością zmagało się już 13% chłopców i 5% dziewczynek. Według WHO problem otyłości i nadwagi na świecie dotyczy 10 proc. dzieci i młodzieży.


Problemy i skargi otyłych pacjentów

Rzecznik Praw Pacjenta otrzymuje od zgłoszenia od otyłych pacjentów zgłoszenia, a także raporty z instytucji i urzędów, z których wynika, że osoby chorujące na otyłość mają problemy z uzyskaniem świadczeń zdrowotnych dostosowanych do ich potrzeb. Dotyczą one zarówno trudności w dostępie do badań specjalistycznych, jak również - braków odpowiednio dostosowanych łóżek na oddziałach lecznictwa stacjonarnego. Skargi dotyczą także niedostosowanych do wagi karetek pogotowia ratunkowego czy ambulansów transportu sanitarnego. Dlatego Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta wystosował list do wojewodów i marszałków województw z prośbą o uaktualnienie informacji dotyczących dostępności usług medycznych dla pacjentów chorujących na otyłość. Poprzednio taką prośbę Rzecznik Praw Pacjenta wysłał w 2015 roku.

Rzecznik w piśmie zauważa, że „pacjenci z nadmierną masą ciała mogą nie być w wystarczający sposób objęci opieką zdrowotną z powodu braku dostępu do sprzętu takiego jak np. rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy czy PET, jak również odpowiednie łóżka o zwiększonej nośności, transport sanitarny mogący zrealizować przewóz pacjentów otyłych, dostęp do ambulansów pogotowia ratunkowego oraz dostęp do świadczeń w zakresie opieki długoterminowej stacjonarnej (zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady opiekuńczo-pielęgnacyjne).”


Sytuacja idzie ku lepszemu

Brak dostępu do odpowiedniego sprzętu może naruszać prawo pacjenta do poszanowania intymności i godności, a jak pisaliśmy wcześniej, otyłość jest coraz większym problemem zdrowotnym, z którym zmaga się 800 milionów osób na świecie.

Warto jednak podkreślić, że sytuacja z dostępnością do usług medycznych dla osób chorujących na nadwagę poprawia się, dlatego konieczne jest uaktualnienie informacji, które dotychczas posiadał Rzecznik Praw Pacjenta. Informacje te zbierane są z myślą o pacjentach i tym, by łatwo mogli znaleźć informacje o sprzęcie medycznym dostosowanym do potrzeb osób chorujących na otyłość. Lista placówek medycznych dysponujących sprzętem odpowiednim dla osób otyłych znajduje się na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.

Tomasz Wypych

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Canva


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Rozmaitości