Skutki globalnej awarii w systemach Microsoft są odczuwane także w Polsce. Problemy zgłaszają m.in. lotniska czy klienci banków. Na doniesienia o kryzysie zareagowali rządowi politycy z Donaldem Tuskiem na czele. Zapewniają oni, że awaria ma ograniczony charakter, a infrastruktura krytyczna państwa jest niezagrożona.
Premier zareagował na awarię w systemach Microsoft
Przerwa w dostępie do niektórych usług Microsoftu sparaliżowała w piątek działalność wielu firm na całym świecie. Amerykański gigant technologiczny poinformował, że podejmuje "środki łagodzące" do czasu rozwiązania problemu.
"W związku z globalną awarią w systemach Microsoft jestem na bieżąco informowany przez nasze służby na poziomie wojewódzkim i krajowym o wszystkich zdarzeniach wynikających z awarii. Jak na razie mają one ograniczony charakter i nie zagrażają bezpieczeństwu państwa" - napisał Tusk na platformie X.
Gawkowski: Infrastruktura krytyczna niezagrożona
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował wcześniej, że w Polsce systemy infrastruktury krytycznej nie są oparte tylko o systemy Microsoftu. Dodał, że zgłaszane są przypadki awarii na terenie naszego kraju, lecz nie dotyczą infrastruktury krytycznej.
"Obecnie w Polsce systemy infrastruktury krytycznej działają płynnie. Globalna awaria systemów Microsoft jest monitorowana przez polskie służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo. Na bieżąco będziemy informować o sytuacji, a na tę chwilę nie ma powodów do niepokoju" - stwierdził polityk na platformie X.
Szef MON: Służby zabezpieczają niezbędną infrastrukturę
Służby państwa zabezpieczają infrastrukturę krytyczną, Polska pozostaje w ciągłej gotowości w związku z atakami w cyberprzestrzeni – podkreślił w piątek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak Kamysz, pytany o to, na ile Polskę dotknęła awaria systemów Microsoftu.
"Wszystkie siły i służby państwa działają w celu zabezpieczenia infrastruktury krytycznej, to jest proces ciągły" – podkreślił szef MON.
Zaznaczył, że sprawę "cały proces monitoruje i nadzoruje" wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który na najbliższym posiedzeniu komitetu ds. bezpieczeństwa oczekuje raportu w tej sprawie.
Awarię spowodowała jedna z platform Microsoft
W komunikacie opublikowanym przez centrum administracji usług Microsoft podano, że użytkownicy mogą nie mieć dostępu do różnych aplikacji i usług, w tym m.in. do Microsoft Teams, Microsoft Fabric oraz centrum administracyjnego usługi Microsoft 365. Firma poinformowała, że podejmuje działania naprawcze.
Jako wstępną przyczynę Micosoft podał zmianę konfiguracji na Azure, która jest platformą chmurową, co miało spowodować "przerwę w komunikacji między zasobami pamięci masowej i obliczeniowymi, czego skutkiem były awarie łączności wpływające na podrzędne usługi Microsoft 365 zależne od tych połączeń".
MB
Fot. KPRM, posiedzenie rządu z premierem Donaldem Tuskiem na czele. Źródło: PAP/Marcin Obara
Inne tematy w dziale Polityka