Kraków, 17.07.2024. Reżyserka Agnieszka Holland podczas uroczystości pogrzebowych aktora Jerzego Stuhra na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, 17 bm. (jm) PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 17.07.2024. Reżyserka Agnieszka Holland podczas uroczystości pogrzebowych aktora Jerzego Stuhra na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, 17 bm. (jm) PAP/Łukasz Gągulski

"Odszedł w dobrym momencie". Zadziwiająca mowa Agnieszki Holland na pogrzebie

Redakcja Redakcja Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
W środę miał miejsce pogrzeb Jerzego Stuhra. Wśród licznych gwiazd kina, teatru i muzyki obecnych na ceremonii, szczególną uwagę zwróciła na siebie Agnieszka Holland, która wygłosiła dość osobliwą mowę. "Myślę, że odszedł w dobrym momencie" - stwierdziła reżyserka.

Agnieszka Holland: Myślę, że odszedł w dobrym momencie

Na ceremonii pogrzebowej Jerzego Stuhra, która miała miejsce w środę 17 lipca w krakowskim kościele św. Piotra i Pawła, pojawiły się tłumy polskich artystów. Oprócz bliskich cenionego aktora na ostatnim pożegnaniu obecni byli m.in. Zbigniew Zamachowski, Marian Dziędziel, Marek Kondrat, Monika Olejnik, Gabriela Muskała, Mariusz Ostrowski, Dorota Segda i Agnieszka Holland. Ta ostatnia dostąpiła nawet zaszczytu wygłoszenia mowy pogrzebowej; nic w tym dziwnego, wszak znała zmarłego artystę od czasów studenckich, utrzymywała z nim też przez lata przyjacielskie relacje.

"Kiedy myślę o Jurku, to myślę o nim jako o tym młodym aktorze, którego poznałam jeszcze na studiach. To, co odróżnia narcyza od człowieka z wielkim ego, od prawdziwego inteligenta, to poczucie, że dostało się tyle, ile trzeba dawać", opowiadała wzruszona reżyserka.

Wspomniała także w serdecznych słowach o żonie aktora, Barbarze – "Nie byłoby Jurka bez Basi. A jednocześnie Basia nie jest tylko żoną Jurka. Jest artystką i opoką dla was wszystkich. Basiu, dziękuję za Jurka! - powiedziała reżyserka, okazując wdzięczność żonie Jerzego Stuhra.

Uwagę mediów przyciągnęło jednak jej stwierdzenie, jakoby Stuhr odszedł "w dobrym momencie". Holland powiedziała o zmarłym przyjacielu: "Trudno mi mówić trochę, bo nie bardzo wierzę w ostateczne zakończenie drogi Jurka po naszym świecie. Myślę, że odszedł w dobrym momencie, bo ta droga będzie coraz trudniejsza. Jurek pozostawił po sobie tak wiele śladów materialnych, jak i tych niematerialnych. Myślę, że zostanie to dla mojego pokolenia, ale też pokolenia jego wnuków". Wielu internautów zaczęło zastanawiać się, czy takie stwierdzenie w ogóle było na miejscu.

Jerzy Stuhr - ikona filmu i teatru

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 r. w Krakowie. W 1970 r. ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1972 r. krakowską PWST, której po latach został rektorem. Po studiach został zatrudniony w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Już wcześniej, w 1971 r., pojawił się jako aktor filmowy w "Milionie za Laurę" Hieronima Przybyła i w "Trzeciej części nocy" Andrzeja Żuławskiego.

Jako artysta teatralny przez wiele lat - od 1972 roku - był związany ze Starym Teatrem im. Modrzejewskiej w Krakowie. Na jego deskach grał w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Andrzeja Wajdę, Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego. Na scenie tej samodzielnie reżyserował przedstawienia. W dorobku Stuhr miał też m.in. wieloletnią, zapoczątkowaną w latach osiemdziesiątych współpracę z teatrami włoskimi.

W 2020 r. aktor przeszedł udar mózgu. Wcześniej, w 2011 r. wykryto u niego nowotwór krtani. Obserwując świat ze szpitalnego łóżka, zaczął pisać dziennik, który później ukazał się pod tytułem "Tak sobie myślę".

W lutym br. artysta powrócił jednak na teatralne deski. W warszawskim Teatrze Polonia wyreżyserował spektakl "Geniusz" wg sztuki Tadeusza Słobodzianka, w którym zagrał rosyjskiego reżysera i pedagoga - uważanego za ojca nowoczesnego teatru - Konstantina Stanisławskiego.

Jerzy Stuhr zmarł w wieku 77 lat.

na zdjęciu: Kraków, 17.07.2024. Reżyserka Agnieszka Holland podczas uroczystości pogrzebowych aktora Jerzego Stuhra na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, 17 bm. (jm) PAP/Łukasz Gągulski

Salonik


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj35 Obserwuj notkę

Inne tematy w dziale Kultura