W przeszłości sędzia Agata Pomianowska rozstrzygała sprawy Beaty Kozidrak oraz Roberta N. znanego jako "Frog". We wtorek zdecydowała, że polityk Suwerennej Polski nie trafi do aresztu. Kim jest sędzia, o której głośno jest teraz w całej Polsce?
Marcin Romanowski nie trafi do aresztu - zdecydował sąd
Romanowski, poseł klubu PiS, polityk Suwerennej Polski, b. wiceminister sprawiedliwości został w poniedziałek zatrzymany przez ABW w śledztwie ws nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura poinformowała tego dnia, że Romanowskiemu postawiono zarzuty dotyczące 11 przestępstw, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wnioskowała o aresztowanie go na trzy miesiące.
We wtorek przed północą Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie zgodził się na aresztowanie Romanowskiego. Według posła powodem było to, że posiada on immunitet jako członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
W środę prokurator krajowy Dariusz Korneluk oświadczył, że prokuratura szanuje decyzję sądu o odmowie zastosowania tymczasowego aresztowania wobec posła Romanowskiego. Poinformował, że przed skierowaniem wniosku o tymczasowe zatrzymanie, a wcześniej wniosku do Sejmu o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prokuratura rozważała, czy członkostwo Romanowskiego w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE powoduje, że jest on "objęty drugim immunitetem". Dodał, że "z tego powodu zostały zasięgnięte dwie opinie prawne, które wskazywały że Romanowski nie jest takim immunitetem objęty". Powiedział, że również Rzecznik Praw Obywatelskich przychylił się do takiej opinii.
Więcej przeczytasz o tym tutaj:
Kim jest sędzia, która nie zgodziła się na areszt dla polityka?
"Gazeta Wyborcza" przypomina, że Pomianowska to 46-letnia sędzia z 12-letnim stażem. Jest wiceprzewodniczącą wydziału karnego w mokotowskim sądzie rejonowym. Jest także członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polski Iustitia od 2018 r., organizacji, która walczyła o niezależność sądownictwa pod rządami PiS. Pomianowska podpisała listy w obronie szykanowanych sędziów oraz apel do władz o wykonywanie orzeczeń TSUE.
Co ciekawe, do jej bezstronności w sprawie Romanowskiego wątpliwości miały prawicowe media. Niepotrzebnie. Pomianowska nie miała wątpliwości, że śledczy nie uszanowali immunitetu delegata do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, który posiadał Romanowski w momencie wystosowania wniosku o jego tymczasowe aresztowanie.
Pomianowska łagodnie traktowała piratów drogowych?
Media, które prześwietliły karierę sędzi zwróciły uwagę, że w przeszłości zajmowała się ona głośnymi sprawami słynnych już pirackich zachowań na drogowych publicznych.
W 2022 r. sędzia rozstrzygała w sprawie piosenkarki Beaty Kozidrak, która prowadziła samochód pod wpływem alkoholu. Uznała ona, że dorobek artystyczny Kozidrak i jej zasługi dla polskiej muzyki powinny być brane pod uwagę jako okoliczność łagodząca. Finalnie Kozidrak otrzymała grzywnę w wysokości 50 tys. złotych oraz obowiązek zapłaty 20 tys. zł nawiązki na fundusz postpenitencjarny i zakaz prowadzenia samochodu na pięć lat. Wyrok został utrzymany w wyższej instancji.
Pomianowska orzekała również w sprawie "Froga", skazując go na 2,5 roku więzienia za piracką jazdę samochodem pod Kielcami, ale uniewinniając go od zarzutu za podobny czyn w Warszawie. Sąd uznał, że "Frog" nie sprowadził niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym w Warszawie, mimo brawurowej jazdy z dużą prędkością. Podobnie jak w sprawie Kozidrak, mimo miażdżącej krytyki wyroku przez oskarżycieli i opinię publiczną, został on utrzymany w wyższej instancji.
MB
Źródło zdjęcia: Sędzia Agata Pomianowska. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Inne tematy w dziale Społeczeństwo