Prokuratura nie zapoznała się jeszcze z pisemnym uzasadnieniem postanowienia sądu o odmowie zastosowania tymczasowego aresztowania wobec posła Marcina Romanowskiego; w zależności od zaprezentowanych w nim argumentów zapadnie decyzja co do dalszych kroków - zapowiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk. "Dzisiaj zwrócę się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ze stosownym wystąpieniem" - dodał.
Prokurator Krajowy: Dalsze kroki po zapoznaniu się z uzasadnieniem postanowienia sądu ws. posła Romanowskiego
Poseł klubu PiS, polityk Suwerennej Polski i b. wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski został w poniedziałek zatrzymany w śledztwie ws nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura wnioskowała o aresztowanie go na trzy miesiące. We wtorek przed północą Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie zgodził się na aresztowanie Romanowskiego. Według posła powodem było to, że posiada on immunitet jako członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Na środowej konferencji prasowej Dariusz Korneluk oświadczył, że prokuratura szanuje decyzję sądu o odmowie zastosowania tymczasowego aresztowania wobec posła Romanowskiego.
Zaznaczył jednocześnie, że prokuratura nie zapoznała się jeszcze z pisemnym uzasadnieniem postanowienia sądu. – W zależności od argumentów zaprezentowanych w tym postanowieniu, podejmiemy decyzję co do dalszych kroków odnoście tego postanowienia – poinformował Korneluk.
Korneluk "nie pamięta", kto opiniował ws. immunitetu Romanowskiego
Dariusz Korneluk w trakcie konferencji prasowej stwierdził, że nie pamięta nazwisk osób, które opiniowały ws. immunitetu Romanowskiego.
Przypomnijmy, także Prokuratorowi Krajowemu, że chodzi o opinie prawne dotyczące zastosowania immunitetu ZP Rady Europy, o które - niezależnie od analiz prokuratury - wystąpił szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar. Resort umieścił je na swojej stronie internetowej; przygotowali je dr hab. Andrzej Jackiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku oraz dr hab. Joanna Juchniewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Korneluk: Zwrócę się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego RE z informacją dot. Romanowskiego
– Dzisiaj zwrócę się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ze stosownym wystąpieniem, informacją przedstawiającą okoliczności sprawy, przedmiot postępowania odnośnie posła Romanowskiego, zarzuty, które chcemy mu przedstawić, a także okoliczności temporalnych, czyli kiedy te zdarzenia miały miejsce i czy miały one związek ze sprawowaniem przez posła mandatu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy – poinformował Korneluk.
Na środowej konferencji prasowej zwrócił uwagę, że „kwestia immunitetu przysługującego członkowi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy dotychczas nie była w Polsce rozpatrywana”.
– Orzecznictwo, a także piśmiennictwo w tym zakresie jest niezwykle ubogie. Przed skierowaniem wniosku o tymczasowe zatrzymanie, a wcześniej wniosku do Sejmu o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, dokonaliśmy gruntownej analizy wszelkich przepisów – tłumaczył.
– Rozważaliśmy, czy członkostwo Romanowskiego w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE powoduje, że jest objęty drugim immunitetem – poinformował. Korneluk dodał, że „z tego powodu zostały zasięgnięte dwie opinie prawne, które wskazywały że Romanowski nie jest takim immunitetem objęty”. Powiedział, że również Rzecznik Praw Obywatelskich przychylił się do takiej opinii. Mówił, że pojawiły się też opinie przeciwne. – W tym zakresie będziemy dalej procedować – dodał.
Zapowiedział też, że po gruntownej analizie argumentacji sądowej przedstawionej w uzasadnieniu postanowienia o nieuwzględnienia wniosku o areszt, prokuratorzy prowadzący tę sprawę zadecydują, czy będą składać zażalenie na decyzję sądu.
Korneluk: Nie będę unikał odpowiedzialności
Prokurator krajowy Dariusz Korneluk oświadczył w środę, że ma pełną świadomość odpowiedzialności, jaką ponosi i jeśli popełnił jakiekolwiek błędy, nie będzie unikał odpowiedzialności.
Na konferencji prasowej Korneluk został zapytany o swą ewentualną dymisję po tym, gdy sąd nie zgodził się na tymczasowe aresztowanie posła, b. wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, o co wnioskowała prokuratrura. Według posła powodem decyzji sądu było to, że posiada on immunitet jako członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Korneluk powiedział, że ma pełną świadomość odpowiedzialności jaką ponosi jako prokurator krajowy. – Jeżeli popełniłem jakiekolwiek błędy, odpowiedzialności nie będę unikał – zapewnił.
Stwierdził też, że nie „możemy mówić o żadnej kompromitacji”. Powtórzył stanowisko prokuratury, że poseł Romanowski nie jest objęty immunitetem ZP RE w zakresie zdarzeń, co do których prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości.
Korneluk podkreślał, że stanowisko prokuratury nie jest odosobnione. – Jest gros prawników, którzy mówią, że mamy rację, że ta interpretacja nie jest interpretacją indywidualną, jest jak najbardziej właściwa – przekonywał Korneluk.
Prokurator Krajowy nie wyklucza skierowania wniosku do ZPRE o uchylenie immunitetu Romanowskiemu
Prokurator krajowy Dariusz Korneluk nie wykluczył skierowania przez prokuratorów do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wniosku o uchylenie immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. Będzie to zależało od ustaleń na szczeblu międzynarodowym.
– W zależności od ustaleń na szczeblu międzynarodowym, nie wykluczam, w zależności, jakie to będą ustalenia, że taki wniosek (o uchylenie immunitetu posłowi Romanowskiemu - przyp. red) przez zespół prokuratorów zostanie skierowany – powiedział Korneluk na środowej konferencji. Wcześniej prokurator krajowy poinformował, że wystąpi do przewodniczącego ZP RE z informacją o sprawie posła Romanowskiego.
Korneluk zaznaczył, że prokuratura ma świadomość „bardzo dużego sporu prawnego w Polsce, bo część prawników opowiada się za tym”, że immunitet ZP RE chroni posła Romanowskiego „od wszelkich zarzutów, a część za tym, że chroni go tylko od zarzutów związanych z jego wykonywaniem”.
Prokurator krajowy powiedział, że z dotychczasowych opinii, a także wypowiedzi części prawników wynika, że są one zbieżne ze stanowiskiem PK co do tego, że poseł jest objęty immunitetem ZP RE, jednakże ten immunitet chroni go jedynie w kwestiach zdarzeń związanych z wykonywaniem mandatu członka tego zgromadzenia.
– W tym duchu jest nasze stanowisko i tę okoliczność będę przedstawiał dzisiaj panu przewodniczącemu (Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - przyp. red.) – zaznaczył.
Korneluk zapewnił, że podejmowane przez PK czynności mają na celu „doprowadzić do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy Funduszu Sprawiedliwości i doprowadzenia przed sąd wszystkich osób, które dopuściły się przestępstw w jego dysponowaniu bez względu na to, kim te osoby są, ale z poszanowaniem wszelkich praw, także prawa międzynarodowego”. Jak dodał, w tym zakresie, począwszy od środy, prowadzone będą ustalenia.
Korneluk: Zaprzeczam, by w prokuraturze toczyły się jakiekolwiek śledztwa polityczne
Kategorycznie zaprzeczam, by w prokuraturze toczyły się jakiekolwiek śledztwa z inspiracji, pod nadzorem lub według wskazań jakichkolwiek polityków - podkreślił prokurator krajowy Dariusz Korneluk, pytany o sprawę Marcina Romanowskiego i to, czy nie ma wrażenia, że bierze udział w "śledztwie politycznym".
W środę na konferencji prasowej o sprawę Romanowskiego pytany był prokurator krajowy. Na pytanie, czy nie ma wrażenia, że bierze udział w "śledztwie politycznym", Korneluk odpowiedział: "Kategorycznie zaprzeczam, by dzisiaj w prokuraturze toczyły się jakiekolwiek śledztwa z inspiracji bądź pod nadzorem, bądź według wskazań jakichkolwiek polityków". – Nie ma takich postępowań, każda sprawa jest oceniana przez prokuratorów, którzy mają zapewnioną niezależność – zaznaczył.
Korneluk, pytany, co dalej będzie ze sprawą Romanowskiego, jeżeli po ewentualnym odwołaniu prokuratury, sąd podtrzyma swoją decyzję, odparł, że nie jest przesądzone, że zostanie złożone zażalenie. Dodał, że najpierw będzie gruntowna analiza uzasadnienia i argumentacji sądu, który nie uwzględnił wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie posła PiS.
Pytany był także, czy w przypadku ponownej próby zatrzymania, Romanowskiemu zostaną przedstawione te same zarzuty. – Tak, na dzień dzisiejszy. Ale nie wiem, co się może zmienić za pewien okres – zaznaczył Korneluk.
Odpowiadając na kolejne pytania, prokurator krajowy przekazał, że o sprawie Romanowskiego rozmawiał już z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem, nie rozmawiał natomiast z premierem Donaldem Tuskiem.
KW
Źródło zdjęcia: Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk. Fot. Radek Pietruszka
Inne tematy w dziale Polityka