fot. Facebook/Hirek Wrona
fot. Facebook/Hirek Wrona

Hirek Wrona przeszedł operację. Dziennikarz zwrócił się z apelem do mężczyzn

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Znany dziennikarz muzyczny Hirek Wrona poinformował w mediach społecznościowych o swojej chorobie. Niedawno przeszedł udaną operację raka prostaty. Apeluje do mężczyzn, aby nie zaniedbywali badań w tym kierunku. Rak prostaty to bowiem drugi co do częstości występowania nowotwór u mężczyzn.

Hirek Wrona szczerze o swojej chorobie

- Przeszedłem udaną operację raka prostaty. Każdy pan powinien po 40. badać sobie PSA. I to przynajmniej raz na rok. Pilnujcie tego Szanowni! Koszt niewielki albo i żaden. Zysk olbrzymi: życie! Łączę się z tymi, którzy cierpią. Dziękuję wszystkim za wsparcie - napisał we wtorek Hirek Wrona na platformie X.

Hirek Wrona to polski dziennikarz telewizyjny i radiowy, publicysta, DJ, DVJ. Producent i reżyser wydarzeń artystycznych oraz koncertów. Jest założycielem wytwórni muzycznej Pink Crow Records, był także współwłaścicielem aktywnej w latach 90. wytwórni hip-hopowej B.E.A.T. Records. W latach 1991–2006, na przemian z Markiem Sierockim, prowadził blok muzyczny w "Teleexpressie". Od 1985 z przerwami do 2020 roku współpracował z Programem III Polskiego Radia. Podejmował współpracę także z innymi stacjami radiowymi. W latach 2015-18 był pierwszym w historii Polskiego Związku Piłki Nożnej oficjalnym DJ-em reprezentacji Polski. Od jesieni 2018 roku związany z Redakcją Sportową Telewizji Polsat, w której opowiada o muzyce w piłce nożnej. Pisze także felietony o muzyce dla Salonu 24.

Rak prostaty jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn

Rak prostaty (inaczej gruczołu krokowego) to drugi co do częstości występowania nowotwór u mężczyzn, który dotyka jednego na ośmiu panów powyżej 65. roku życia. W Polsce każdego roku zapada na niego ponad 16 tys. osób, z czego ponad 5 tysięcy umiera. Na świecie rocznie wykrywa się 1,1 mln nowych przypadków tej choroby.

Rak prostaty najczęściej rozwija się praktycznie bezobjawowo, istnieje jednak kilka charakterystycznych symptomów, które powinny skłonić mężczyzn, zwłaszcza po 40-tce do dalszych badań. To przede wszystkim: trudności z trzymaniem moczu, krwawienie podczas mikcji, pieczenie w trakcie oddawania moczu, bóle podbrzusza, zaburzenia erekcji czy występowanie krwi w nasieniu.

Choć rak prostaty jest odpowiedzialny za dużą część wszystkich onkologicznych zgonów mężczyzn, to jednak w większości przypadków jest wyleczalny (przeżywa go aż 98 proc. pacjentów).


Co to jest badanie PSA?

Badanie PSA, o którym pisze dziennikarz muzyczny, to test wykonywany na podstawie próbki z krwi, który może pozwolić na podstawowe określenie konieczności dalszej diagnostyki w kierunku raka prostaty. Badanie wskazane jest dla osób, które mogą być genetycznie obciążone.

(Prostate Specific Antigen) czyli swoisty antygen sterczowy, jest to glikoproteina, którą produkują komórki nabłonka gruczołowego prostaty. Antygen ten wykorzystywany jest do wykrywania oraz śledzenia przebiegu raka prostaty, a także wykrywania łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

ja

Na zdjęciu Hirek Wrona ze swoimi psami, fot. Facebook

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (19)

Inne tematy w dziale Rozmaitości