Premier Estonii Kaja Kallas w poniedziałek złożyła dymisję w związku z planowanym objęciem stanowiska szefowej unijnej dyplomacji - poinformowała telewizja ERR. Kallas przekazała rezygnację prezydentowi Estonii Alarowi Karisowi. Pracami rady ministrów będzie kierować do czasu wyłonienia nowej koalicji rządzącej.
Była premier Estonii otrzyma prestiżowe stanowisko w UE
Od 2021 r. liderka Estońskiej Partii Reform (ER) kierowała trzema kolejnymi rządami. Latem ma złożyć rezygnację także z funkcji przewodniczącej ugrupowania.
Pod koniec czerwca przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej zdecydowali o podziale najwyższych unijnych stanowisk, wybierając Kallas na stanowisko wysokiego przedstawiciela UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.
Negocjacje w sprawie wyłonienia nowego szefa lub nowej szefowej rządu już trwają między ER, Eesti 200 oraz Partią Socjaldemokratyczną, które tworzą obecny rząd. ER, która jest największym ugrupowaniem koalicji, zaproponowała na to stanowisko obecnego ministra klimatu Kristena Michala.
Estonia poszukuje nowego premiera
Prezydent Karis rozpoczął rozmowy z przedstawicielami wszystkich partii politycznych w parlamencie, aby uruchomić proces tworzenia kolejnego rządu - poinformowały estońskie media.
"Estonia potrzebuje rządu, który pomoże pobudzić gospodarkę, będzie strzec naszego bezpieczeństwa, a tym samym zapewni bezpieczeństwo i dobrobyt estońskiego narodu" - podkreślił prezydent.
Nowy rząd obejmie władzę najprawdopodobniej na początku sierpnia.
Ewa Kopacz zostanie wiceszefową Europarlamentu?
Europosłanka i była premier Ewa Kopacz została wybrana w środę na jedną z kandydatek Europejskiej Partii Ludowej (EPL) na stanowisko wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Ostateczna decyzja zapadnie na sesji plenarnej europarlamentu we wtorek 16 lipca.
EPL wystawi trzech kandydatów do prezydium Parlamentu Europejskiego - poza Ewą Kopacz, której kandydaturę poparło w środę 110 członków frakcji, będą to Hiszpan Esteban Gonzalez Pons i Niemka Sabine Verheyen. Przepadła natomiast kandydatura irlandzkiego europosła Seana Kelly'ego, którego otrzymał tylko 55 głosów. Kandydatką na przewodniczącą całego PE również została polityczka EPL, Maltanka Roberta Metsola, która piastowała to stanowisko w poprzedniej kadencji.
Kopacz, która funkcję wiceprzewodniczącej PE pełniła także w poprzedniej kadencji europarlamentu, powiedziała w środę podczas spotkania z dziennikarzami, że ma nadzieję, iż teraz jej nominację poprze cała izba. Ostateczne głosowanie w sprawie wyboru prezydium PE odbędzie się we wtorek 16 lipca podczas sesji plenarnej w Strasburgu, inaugurującej nową kadencję PE.
"Będę szczęśliwa, jeśli uda mi się na sali plenarnej uzyskać tę nominację, bo wiąże się to z kontynuacją pracy, którą do tej pory prowadziłam. Najbardziej interesujące dla mnie (jest) portfolio to dotyczące dzieci, czyli koordynator ds. dziecka. Jest mnóstwo zaczętych projektów, blisko 400 spraw załatwionych w poprzedniej kadencji" - powiedziała Kopacz.
MB
Fot. Prezydent RP Andrzej Duda (P) i premier Estonii Kaja Kallas. Źródło: PAP/Radek Pietruszka
Inne tematy w dziale Polityka