Szczyt NATO w Waszyngtonie. Fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS
Szczyt NATO w Waszyngtonie. Fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS

Ukraina w NATO? Polacy są na tak, ale musi spełnić jeden warunek

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Z sondażu SW Research dla rp.pl wynika, że większość Polaków chce by Ukraina przystąpiła do NATO. Jest jednak jeden warunek, może to nastąpić dopiero po zakończeniu wojny z Rosją.

NATO nie dla Ukrainy 

W Waszyngtonie skończył się szczyt NATO. Nie podjęto na nim żadnych decyzji prowadzących do tego, by Ukraina mogła przystąpić do Sojuszu. W dokumencie końcowym pojawiło się jednak stwierdzenie, że Ukraina jest na "nieodwracalnej” drodze do NATO. Co to oznacza? Aktualnie zupełnie nic, ale ta wiadomość podrażniła Dmitrija Miedwiediewa, który stwierdził, że Rosja musi zrobić wszystko, by na końcu tej drogi był "koniec Ukrainy lub koniec NATO, a najlepiej jednego i drugiego”.

Ukraina może nie weszła do NATO, ale ze szczytu prezydent Zełenski wróci zadowolony. W Waszyngtonie ustalono, że powstanie w Niemczech dowództwo, które ma zajmować się koordynacją przekazywania, napraw i serwisowania uzbrojenia przekazywanego Ukrainie i szkolenia ukraińskich żołnierzy. Kijów otrzyma również do końca roku od Sojuszu uzbrojenie warte ponad 40 mld dolarów.


Polacy podjęli decyzję 

Po szczycie NATO w Waszyngtonie, "Rzeczpospolita" postanowiła sprawdzić, ilu Polaków jest za przyjęcie Ukrainy do Sojuszu. "Czy Pani/Pana zdaniem Ukraina powinna zostać członkiem NATO?" – pytali ankieterzy z SW Research. 

Przeważają odpowiedzi na "tak". "Tak, natychmiast” odpowiedziało 23,1 proc. badanych, a "Tak, po zakończeniu wojny z Rosją” - 37,8 proc.

Kategoryczne "Nie" powiedziało 21 proc. respondentów. Z kolei 18,1 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

– Odsetek respondentów popierających przystąpienie Ukrainy do NATO po zakończeniu wojny rośnie razem z wiekiem (27% - najmłodsi, 42% - najstarsi). Częściej niż ogół respondentów rozszerzenie NATO o Ukrainę po zakończeniu wojny popierają osoby posiadające wyższe wykształcenie (42%), a także respondenci, których dochód nie przekracza 3000 zł netto miesięcznie (42%). Biorąc pod uwagę miejsce mieszkania odpowiedź taka jest najbardziej popularna wśród badanych z miast liczących do 20 tys. mieszkańców (43%) – komentowała wyniki badania dla "Rz" Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

MP

Szczyt NATO w Waszyngtonie. Fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj16 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (16)

Inne tematy w dziale Polityka