fot. PAP/Piotr Nowak
fot. PAP/Piotr Nowak

Głosowanie w Sejmie w sprawie dekryminalizacji pomocy w aborcji. Lewica wściekła

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 96
Sejm nie uchwalił nowelizacji Kodeksu karnego. Projekt zakładał dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Za uchwaleniem ustawy głosowało 215 posłów, przeciw uchwaleniu było 218 posłów, a wstrzymało się 2 posłów.

Giertych zrobił inaczej niż obiecywał

Wcześniej posłowie nie poparli wniosku o odrzucenie w drugim czytaniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego. Po głosowaniu z ław posłów PiS i Konfederacji odezwały się oklaski. Natomiast z ław Lewicy pomruki niezadowolenia.

Hańba - grzmią na X posłanki Marcelina Zawisza i Wanda Nowicka.

Dekryminalizacja pomocy w aborcji przegrała 3 głosami - ubolewa Anna Maria Żukowska


"Brawo! Aborcyjny projekt lewicowych fanatyków odrzucony przez Sejm" - cieszy się Krzysztof Bosak.

Jak się okazuje te 3 brakujące głosy, to trzech posłów KO, którzy nie zagłosowali, w tym Roman Giertych, który obiecywał trzymać się dyscypliny klubowej, ale jak widać, nie dotrzymał słowa.

To był jeden z flagowych projektów Lewicy

Projekt nowelizacji Kodeksu karnego został złożony przez posłów Lewicy i był jednym z czterech poselskich projektów, które po kwietniowym posiedzeniu Sejmu zostały skierowane do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży. Członkowie komisji zajęli się nim w pierwszej kolejności.

Pod koniec czerwca komisja pozytywnie zaopiniowała projekt. Przewidywał on zmiany polegające przede wszystkim na dekryminalizacji pomocy w aborcji oraz przerywaniu ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży.

Obecnie art. 152 k.k. mówi, że "kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech". Przewiduje też taką samą karę za pomoc kobiecie ciężarnej w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub za nakłanianie jej do aborcji. Projektodawcy chcieli zmienić te przepisy, ponieważ wyszli z założenia, że skoro przerwanie własnej ciąży nie jest czynem karalnym, to również pomoc w aborcji nie powinna być kryminalizowana. Dlatego też projekt nowelizacji uchyla te dwa paragrafy.

Do projektu przyjęto również poprawki wiceprzewodniczącej komisji, a jednocześnie przedstawicielki wnioskodawców, posłanki Lewicy Anny Marii Żukowskiej. Posłanka wyjaśniła, że zdecydowała się na nie po wysłuchaniu głosu ekspertów. W wyniku tych poprawek wprowadzono zapis, że kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę poza przypadkami wskazanymi w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, jeżeli od początku ciąży upłynęło więcej niż 12 tygodni, podlega karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat pięciu.

ja


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj96 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka