Komisja Europejska na razie nie poparła pomysłu Donalda Tuska, aby za europejskie pieniądze spalać polski węgiel na potrzeby Ukrainy – pisze w piątek "Rzeczpospolita". Interia wskazuje z kolei, że polskie władze nawet nie kontaktowały się z Brukselą w tej sprawie.
KE mówi "nie" prądowi bez ETS
O tym, że rząd szuka sposobu, aby móc spalać polski węgiel, nie płacąc za wynikającą z tego dodatkową emisję CO2, premier Donald Tusk mówił po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Prąd wytworzony przez polskie elektrownie z polskiego węgla za europejskie pieniądze będziemy przesyłać istniejącym mostem energetycznym do Ukrainy" – zapowiedział.
Jak podkreśliła piątkowa "Rzeczpospolita", słowami premiera było zaskoczonych wiele energetycznych spółek - ale nie tylko one. "Widzieliśmy uwagi polskiego premiera, ale nie są nam znane żadne szczegółowe propozycje i nie mieliśmy żadnego kontaktu z polskimi władzami w tej sprawie" - brzmi odpowiedź KE na prośbę "Rz" o komentarz do pomysłu Tuska.
Według "Rzeczpospolitej" Komisja Europejska nie widzi także możliwości produkowania prądu z polskiego węgla "za europejskie pieniądze". Jak czytamy w gazecie, urzędnicy KE podkreślają, że "energia wytwarzana przez elektrownie w UE i eksportowana do Ukrainy objęta jest zwykłymi zasadami EU ETS, co oznacza, że elektrownie spalające węgiel muszą zakupić uprawnienia ETS (do emisji CO2 – red.) odpowiadające ich emisji, czyli płacą za emisję zgodnie z zasadą, że płaci zanieczyszczający, która jest podstawą systemu ETS".
Nikt nie zna szczegółów
Także Interia postanowiła dopytać KE. Dziennikarze usłyszeli, że "polskie władze nie kontaktowały się z Komisją Europejską w sprawie zwolnienia polskich elektrowni węglowych z opłat za emisje w przypadku produkcji prądu dla Ukrainy".
Podobnie jest również w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. – Ja nie znam tych rozmów. Nie chcę się do tego odnosić. Rozumiem, że to jest jakaś rozmowa pomiędzy liderami na poziomie UE. Natomiast ja w tych rozmowach nie uczestniczę – odpowiedziała w Radiu Zet na pytanie dotyczące tej kwestii minister Paulina Hennig-Kloska.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie odniosła się do pytań Interii w tej sprawie.
MP
Fot. Krystian Maj/KPRM
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka