Fot. PAP
Fot. PAP

Papież upokorzył abpa Jędraszewskiego. Zawiesił dekrety wydane przez duchownego

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 62
Watykan wstrzymał dekret arcybiskupa Marka Jędraszewskiego dotyczący odwołania dotychczasowego proboszcza parafii mariackiej w Krakowie ks. Dariusza Rasia. Sprawa krakowskiej parafii będzie w Watykanie analizowana w najbliższych miesiącach.

Media: Watykan wstrzymał dwa dekrety abp Jędraszewskiego

Wiosną arcybiskup Marek Jędraszewski wydał dekret w sprawie odwołania ks. Dariusza Rasia z funkcji proboszcza parafii mariackiej. Duchowny zaskarżył decyzję hierarchy. Jak przekazało we wtorek PAP anonimowe źródło z parafii mariackiej, Watykan rozpatrzył sprawę na korzyść ks. Rasia i wstrzymał dekret.

Oznacza to, że sprawa zarządzania kościołem będzie w najbliższych miesiącach analizowana. Do czasu rozstrzygnięcia i wydania ostatecznej decyzji, ks. Dariusz Raś pozostaje proboszczem.

Po wydaniu w maju dekretu arcybiskupa zarządcą parafii został administrator – ks. Stanisław Czernik. Informację jako pierwszy podał lokalny portal LoveKraków.

"Gazeta Wyborcza" precyzuje, że wstrzymane zostały dwa postanowienia arcybiskupa. Jeden z dekretów, które zawiesił Watykan, dotyczył odwołania i wyrzucenia z parafii mariackiej ks. Dariusza Rasia, drugi - próby przejęcia Kapituły Katedralnej na Wawelu.

Gazeta twierdzi, że decyzję odbierano jako "skok na kasę", ponieważ kapituła opiekuje się majątkiem wartym kilkaset milionów złotych. Księża podkreślają, że w odwołaniu ks. Rasia również chodziło o przejęcie najbogatszej polskiej parafii i umieszczenie tam "swojego" człowieka.


Ekspert: To upokorzenie Jędraszewskiego

Gazeta poprosiła o komentarz do sprawy prawnika i autor książek poświęconych Kościołowi katolickiemu, Artura Nowaka. Mecenas powiedział, że takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.

- Decyzje Watykanu są doniosłe. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Po pierwsze, Stolica Apostolska bardzo szybko zareagowała na rekursy, jakie złożył proboszcz parafii mariackiej i Kapituła Katedralna. Wstrzymanie wykonalności to rodzaj zabezpieczenia i oznacza, że po pierwszym przyjrzeniu się sprawom argumenty odwołujących się są na tyle mocne, że dla dobra Kościoła trzeba przywrócić stan pierwotny. Ci, którzy poskarżyli się do papieża, dostają rodzaj ochrony prawnej do czasu zakończenia procedowania na szczeblu watykańskim - wyjaśnił.

Dodał, że można mówić wprost o "upokorzeniu" arcybiskupa Jędraszewskiego.

- To olbrzymie upokorzenie Jędraszewskiego. Pamiętajmy, że biskup ma ogromną władzę w diecezji, a w tych krakowskich sprawach jego rządy zostały zakwestionowane przez Watykan. Tutaj dokonano wyłomu, co należy też interpretować jako dowód na to, iż metropolita krakowski ma nikłe wpływy w Watykanie - zaznaczył prawnik.

MB

Fot. Abp Marek Jędraszewski. Źródło: PAP/Art Service

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj62 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (62)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo