fot. Canva
fot. Canva

Może to robić pielęgniarka, ale psychiatra ma zakaz. Absurdalny przepis uderza w pacjentów

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Bezpłatne leki stosowane w chorobach psychicznych może w Polsce zapisać kardiolog, lekarz rodziny albo pielęgniarka, ale nie może tego zrobić lekarz psychiatra!

Psychiatrzy nie mogą wystawiać recept na bezpłatne leki

Czy ten kolejny, jeden z wielu absurdalnych przepisów funkcjonujących w polskiej ochronie zdrowia wkrótce się zmieni?  Stan faktyczny jest taki, że obecnie lekarze psychiatrzy nie mogą wystawiać recept na bezpłatne leki. Całkiem słusznie środowisko uznaje to za brak zaufania i kolejny przejaw dyskryminacji psychiatrii w polskim systemie ochrony zdrowia. Bo tak naprawdę nie jest jasne, z jakich powodów recepty na bezpłatne leki stosowane w zaburzeniach psychicznych mogą wystawiać lekarze rodzinni, pielęgniarki, lekarze specjaliści innych dziedzin medycyny, a nie mogą psychiatrzy.

Dlatego właśnie Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich napisał w tej sprawie do minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Prosi o rozważenie możliwości zainicjowania zmiany przepisów regulujących wystawianie recept na bezpłatne leki dla osób do 18. roku życia oraz osób w wieku 65 plus. Zwłaszcza, że zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, poza lekarzami i pielęgniarkami podstawowej opieki zdrowotnej recepty na bezpłatne leki, mogą wystawiać: lekarz lub pielęgniarka w ramach umowy z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz lekarz w ramach umowy z zakresu leczenia szpitalnego w związku z zakończeniem tego leczenia.

Cierpią na tym pacjenci

Możliwości wystawiania recept na bezpłatne leki zostali natomiast pozbawieni lekarze placówek opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. W jednym z zapisów 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowi bowiem, że opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień jest odrębnym zakresem.

W praktyce oznacza to, że pacjenci do 18. roku życia oraz osoby w wieku 65 plus wypisywane z oddziału psychiatrycznego nie mogą przy tym otrzymać recepty na bezpłatne leki. Podobna sytuacja dotyczy również pacjentów centrów zdrowia psychicznego dla dorosłych, ośrodków II i III poziomu referencyjnego nowego modelu opieki psychiatrycznej dla dzieci młodzieży (czyli szpitali i poradni, które państwo uznało, za spełniające standardy dobrego leczenia), jak również poradni zdrowia psychicznego, zespołów leczenia środowiskowego czy oddziałów dziennych.

Lekarze mówią o dyskryminacji, RPO interweniuje

Wykluczenie możliwości wystawiania recept na bezpłatne leki przez lekarzy psychiatrów jest niezrozumiałe. Dodatkowo bardzo negatywnie jest to odbierane przez środowisko lekarzy psychiatrów, którzy odczytują to jako brak zaufania i kolejny przejaw dyskryminacji psychiatrii. Nie jest bowiem jasne, z jakich powodów recepty na bezpłatne leki stosowane w zaburzeniach psychicznych mogą wystawiać lekarze rodzinni, pielęgniarki, lekarze specjaliści innych dziedzin medycyny, a nie mogą lekarze psychiatrzy. RPO zwrócił się do ministry zdrowia o pilne zainteresowanie się  sprawą i rozważenie dokonania stosownych zmian legislacyjnych. W tej sprawie Rzecznik zwracał się już do Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia, lecz otrzymana odpowiedź w żaden sposób nie przyczyniła się do wyjaśnienia tej sprawy i zmiany obowiązującego stanu prawnego.

W odpowiedzi resort zdrowia zapewnia, że podjął działania w kierunku zmiany obecnego stanu prawnego tak,  by lekarze psychiatrzy mogli zapisywać bezpłatne leki. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi, bo projekt zmian musi przejść długą ścieżkę prawną.

Przypomnijmy, że zaburzenia psychiczne dotykają blisko 15 procent Polaków, jednak na każde 100 tysięcy mieszkańców naszego kraju przypada tylko 9 psychiatrów, podczas gdy w Europie liczba ta jest średnio dwa razy wyższa, a w Finlandii i Norwegii to 24 specjalistów.

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Rozmaitości