Łukasz Jakub Smółka. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Łukasz Jakub Smółka. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Do sześciu razy sztuka. PiS ma nowego marszałka sejmiku Małopolski

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
W czwartek wieczorem radni sejmiku województwa małopolskiego wybrali marszałka. Został nim kandydat Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Smółka. Zwaśnieni politycy PiS osiągnęli kompromis – zrezygnował z kandydowania człowiek Jarosława Kaczyńskiego, czyli Łukasz Kmita. Barbara Nowak (PiS) postanowiła zrezygnować z mandatu radnej.

Łukasz Smółka nowym marszałkiem sejmiku Małopolski

22 radnych zagłosowało na Łukasza Smółkę, 17 radnych było przeciw. 0 głosów wstrzymujących się.

Łukasz Kmita pięciokrotnie nie uzyskał wymaganej większości w sejmiku województwa małopolskiego, mimo że PiS ma 21 "szabelek" na 39 radnych. W międzyczasie PiS zawiesiło w prawach członka byłego marszałka małopolski Witolda Kozłowskiego,  kontrkandydata Kmity Piotra Ćwika i Józefa Gawrona, który zgłosił byłego wojewodę małopolskiego.

Ostatecznie - po rozmowach z Jarosławem Kaczyńskim - kandydatem PiS w sejmiku województwa małopolskiego został Łukasz Smółka.

Wicemarszałkami sejmiku województwa małopolskiego zostali Witold Kozłowski i Ryszard Pagacz. Członkami zarządu: Iwona Gibas i Marta Malec-Lech. Wszyscy są z PiS.

Barbara Nowak złożyła mandat radnej

Już po wyborach głos zabrała Barbara Nowak (PiS). Była kurator małopolska złożyła mandat radnej. Podkreśliła, że to protest wobec zdrady, do jakiej doszło wcześniej, broniła dobrego imienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jej zdaniem "nagrodzono zdrajców".

A do Łukasza Kmity powiedziała krótko: Chapeau bas! [Czapki z głów - wyraz szacunku - red.]. Nowak mówiła o "obrzydliwych konfabulacjach" pod adresem prezesa PiS i Łukasza Kmity. 


"To człowiek dialogu, kompromisu, czynu"

Przewodniczący klubu PiS w sejmiku małopolskim Rafał Stuglik, uzasadniając kandydaturę Smółki podkreślił, że ma bogate doświadczenie w polityce. – To człowiek dialogu, kompromisu, a przede wszystkim człowiek czynu – mówił. Jak zaznaczył, Małopolski nie stać na kosztowny eksperyment, jakim byłyby przyspieszone wybory, mogące kosztować 30 mln zł.

– Jesteśmy zjednoczeni – powiedział Smółka przed głosowaniem, a zwracając się o głosy do sejmikowej opozycji zaznaczył, że stawia na pracę zespołową. Jak podkreślił, chce być marszałkiem wszystkich Małopolan, nie tylko tych z Krakowa. – Ważne, by każdy Małopolanin czuł się dobrze w swoim regionie, a równocześnie, aby turyści odwiedzający nasz region wskazywali, że jest on dobrze zarządzany – powiedział.

Kmita po godz. 19.00 (czyli przed głosowaniem, ale po godzinnej przerwie w obradach sejmiku) zamieścił na portalu X zdjęcie ze Smółką. Życzył powodzenia drużynie PiS i wyraził nadzieję, że po głosowaniu będzie mógł pogratulować Łukaszowi Smółce.

"Łukasz Smółka jest owocem kompromisu"

Łukasz Smółka jest owocem kompromisu, bo już nie było innego wyjścia – ocenił w czwartek radny sejmiku małopolskiego Grzegorz Lipiec (KO). Smółka został wybrany podczas szóstego głosowania w małopolskim sejmiku. PiS, który ma najwięcej radnych, nie był w stanie wybrać na marszałka poprzedniego kandydata, Łukasza Kmity.

– Nie mam złudzeń, że Łukasz Smółka jest owocem kompromisu, bo już nie było innego wyjścia – ocenił Grzegorz Lipiec (KO). Wraz z Miłoszem Motyką (TD) dopytywali nowego marszałka o wizję współpracy, pracę opozycji w komisjach sejmiku. Smółka podkreślał, że będzie współpracował ze wszystkimi.

Radni opozycji zarzucali PiS-owi, że przez trzy ostatnie miesiące forsował kandydata Łukasza Kmitę, który – jak powiedział Stanisław Sorys z Trzeciej Drogi – "nie jest osobą wybieralną", przez co – zdaniem opozycji – region i sejmik ucierpiały wizerunkowo.

Smółka wymienił pięć obszarów, które będą dla niego priorytetem

Smółka wymienił pięć obszarów, które będą dla niego priorytetem: ochrona zdrowia, edukacja, kultura, transport i ochrona środowiska.

Mówiąc o ochronie zdrowia, edukacji i transporcie podkreślał, że w ostatnich latach nastąpiła poprawa w tych obszarach – doposażono szpitale w specjalistyczny sprzęt, zrealizowano inwestycje unowocześniające szkoły, zbudowano nowe linie kolejowe, w latach 2014-2020 liczba pasażerów wzrosła o 6 mln. Jeżeli chodzi o kulturę, to jako wyzwanie wskazał budowę nowej siedziby filharmonii. Dążąc do ochrony środowiska będzie wspierał projekty, dzięki którym jakość powietrza polepszy się.

Smółka zapowiedział także, że chciałby polepszyć warunki pracy dziennikarzy w urzędzie marszałkowskim, gdzie odbywają się sesje, i do końca 2024 r. stworzyć tu specjalne miejsce dla mediów.

Kim jest Łukasz Smółka

Łukasz Jakub Smółka (rocznik 1982) to polski samorządowiec, członek PiS, działacz ochotniczych straży pożarnych, od 2018 wicemarszałek województwa małopolskiego.

Gdyby radni do 9 lipca nie wybrali marszałka i zarządu województwa, to sejmik uległby rozwiązaniu, a premier zarządziłby ponowne wybory do sejmiku małopolskiego.

KW

Źródło zdjęcia: Łukasz Jakub Smółka. Fot. PAP/Łukasz Gągulski 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj59 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka